Темата за бъдещето на общинските жилища в столицата отново стана повод за разгорещени дебати. Предложението за нова наредба, която предвижда срочни договори и изключва възможността за закупуване на общинско жилище, бе посрещнато с остра реакция от страна на някои общински съветници и граждани.
"За разлика от господин Борис Бонев, аз нито веднъж не използвах силни думи срещу тяхното неадекватно предложение. Напротив – дори успокоявах гражданите, и това може да се чуе от записа на срещата, която проведох в Столичната община. Успокоявах ги, че намеренията на вносителите не са лоши – те просто не са съобразили, тъй като не познават реалния живот", каза общинският съветник Ваня Григорова в студиото на "България сутрин".
Един от най-съществените проблеми, според нея, е концепцията за "ротация" на наемателите – идея, представена от авторите на наредбата като средство за справедлив достъп до ограничения жилищен фонд.
"Единият подход е да замразиш това, което имаш, и да накараш хората да напускат жилището през 5 години, за да настаниш други. Това е техният подход. Основният автор на проекта на наредбата каза: "Ще ротираме нуждаещи се, защото не било редно едни да се възползват, а други – не." Само че това не е нещо, без което можеш. За хората това не е просто навес – това е дом", коментира Григорова пред Bulgaria ON AIR.
Тя напомни, че общинските жилища не са идентични със социалните и че само една част от настанените са хора в риск от бедност. Въпреки това мнозина влагат сериозни лични средства, за да направят предоставените им жилища годни за живот – често получавани в силно занемарено състояние.
Григорова даде пример със семейство с дете с тежки увреждания и напълно незрящ баща, настанени в апартамент с разрушен балкон и "останки" от предишен обитател, които семейството само е трябвало да почисти.
"Тук се чака някой буквално да умре, за да освободи жилище. Тук господин Бонев е прав: имаме огромен проблем, но той е в това, че не се строят нови общински жилища, а не че се купуват", заяви Григорова.
Освен хигиенното и конструктивното състояние на някои имоти, друг сериозен проблем е липсата на контрол и корупционни практики в районните администрации, смята гостът.
Григорова посочи случаи на поискани подкупи за по-бързо настаняване, както и на празни апартаменти, които не се използват, но генерират разходи и щети за съседите.
Тя не отрича нуждата от реформа, но е категорична, че правилният път е изграждането на нови общински жилища, а не ограничаването на правата на сегашните обитатели.
Григорова подчерта, че повечето българи се стремят към собствен дом именно заради сигурността, която той дава, и че е несправедливо хора, които с години живеят под наем от общината и са инвестирали средства в имота, да нямат възможност да го закупят.
Гледайте целия разговор във видеото.
Популярната внучка на Чарли Чаплин идва на Aniventure Comic Con 2026
Българският кикбоксьор Атанас Божилов е готов за следващото предизвикателство
Кандев си пусна клипче: За Симеоново, за баща му и още... ВИДЕО
НАП започва проверка на шофьорите, причинили катастрофата на "Челопешко шосе"
Кои храни можем да спасим и кои трябва да изхвърлим?
Доц. д-р Владимир Наков: Има стремеж на интегриране на психичното здраве в цялостното здравеопазване
Болести на перикарда при пациенти с онкологично заболяване
ВМА първа в България с иновативна технология за повишаване безопасността на кръвните продукти
ЕКА планира следващото изстрелване на „Ариана 6“ за 17 юни
Историята на Стиви: Как един спасен панголин се завърна в дивата природа
Самолетът X-59 на НАСА премина звуковата бариера: Какво означава това за авиацията
Телескопът „Джеймс Уеб“ надникна зад мъглявината Орион
Клон от дърво падна в градинката до Катедралата във Варна
Пьотр Нестеров влезе в основната схема на турнир в Италия
Хванаха за ден 41 шофьори с алкохол или наркотици
Държавни институции ще проверяват сигнал за незаконен сондаж за вода в Баба Алино
Какво ще бъде времето във вторник?
София изгражда и модернизира 23 детски градини и ясни за 70 нови групи
Каква е логистиката на сигурността за Световното по футбол в САЩ
Пригответе се за наводнение от петрол, когато Ормузкият проток отвори отново
Започва финансов одит в "Лукойл", има 200 млн. евро загуба
преди 10 месеца
преди 10 месеца