България сутрин

Начален часВсеки делник от 9:30 часа
още

Най-голямата грешка е гладуването, някои диети са опасни за здравето ни

Д-р Анна Йорданова препоръчва да се движим в диапазона на балансираното хранене

20.03.2024 • 11:06 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Според последни изследвания фастинг диетата се оказва много опасна и може да причини сериозно проблеми на сърцето.

"Кетогенна диета означава диета, в която бързо се образуват кетонови тела. Те са продукция от нашите мазнини след няколко дни глад. Въпросът е доколко това е подходящо за всеки. Може да бъде здравословно, ако е направено правилно и е подходящо за човек. Кетогенните диети се разделят на няколко вида. Кетогенната диета за деца с епилепсия е много специфична. При кетодиетите е задължително медицинско лице да проследява всички обстоятелства и резултати", коментира диетологът д-р Анна Йорданова в "България сутрин".

В диетологията има хранителни режими при всички заболявания, обърна внимание тя и отбеляза, че излизат противоречиви изследвания - зависи как се структурира самото проучване. 

"Самият фастинг не мога да кажа, че е нещо вредно, но няма особена логика да наблъскаш тялото си с храна и след това да не консумираш нищо. Колкото по-често се храниш и на малки интервали, е добре да е с определена храна. Не е нужно да се избягва вечерята, просто трябва да бъде нещо определено", подчерта д-р Йорданова пред Bulgaria ON AIR.

"Чувала съм: "За 3 дни мога ли да сваля 5 килограма?". Абсурден въпрос. 10 кг за един месец, когато са под наблюдение, са абсолютно реалистични. Много е важно това да се проследява и да има редовни консултации. Не бива да се случва в домашни условия и при сам човек. Тогава рискът за здравето е голям. Една марулка на ден е абсурдно", каза още диетологът.

Д-р Анна Йорданова препоръчва да се движим в диапазона на балансираното хранене. Тогава не губим много килограми, но запазваме здравето си. 

"Най-голямата грешка е гладуването. Организмът се стреми да ни съхрани живи и здрави. Той си пази мазнините. С гладуване губиш мускули и вода, защото организмът изпада в стрес. Създава се стрес за сърдечно-съдовата система, който впоследствие провокира заболявания", алармира специалистът по хранене. 

Гледайте целия разговор във видеото. 


България сутрин виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички