От началото на новата година отчитаме ръст при грипните заболявания. Увеличават се и случаите на Ковид-19. В Гърция въведоха допълнителни мерки заради високата заболеваемост.
"Това, което се случва в Гърция, се случва и при нас, но при нас не се говори. Имаме 9 починали за 24 часа, министерството изказва съболезнования. Министерството на здравеопазването трябва да вземе мерки, поне в заведенията за извънболнична помощ да има заповед по региони да се влиза с маска. В коридорите, ако има двама съмнителни с Ковид-19, други са дошли за лекарства, но са заедно, в болниците поне правят тестове - първото, което правят там", коментира общопрактикуващият лекар д-р Георги Миндов в студиото на "България сутрин".
Той заяви, че все още в България липса лекарство за лечение на Ковид-.19, което се прилага в други страни и по време на пандемията вдигна на крак американския президент Джо Байдън за два дни. Лекарят уточни, че то може да бъде животоспасяващо за пациенти от рискови групи, каквито са хората с диабет.
"Обаждат ми се притеснени хора, млади, питат какво да вземат, мога ли да си го купят. Лекуваме ги по рецептата на Мангъров - чайчета, билки и витамини. Първата борба, която водя, е да убедя пациента, че трябва да си направи тест, грип ли е Ковид ли е", заяви д-р Миндов пред Bulgaria ON AIR.
Неговата практика показва, че при ваксинираните пациенти няма случай на разболяване. Като проблем той посочи, че много хора остават недиагностицирани и не се лекуват.
"Има много хора, които се затварят вкъщи, боледуват, не се лекуват, връщат се в обществото и разнасят зараза. Грипът е по-малък още, далеч сме от епидемичните нива. Доста ваксини се сложиха противогрипни, което се отразява. Но Ковид-19 бавно пълзи нагоре и набира сила в нашия регион", отчита общопрактикуващият лекар.
Той препоръча болните да викат линейка, а не да ходят до болница с личен автомобил, защото има риск да не бъдат приети.
Д-р Миндов припомни, че преболедували коронавирус или ваксинирани през 2022-2021 г. вече нямат имунитет и препоръча да си поставят ваксина.
"При възрастен човек с температура над 38 градуса - мислете за Ковид-19", призова медикът.
По отношение на бума на заболели от морбили в Румъния, той заяви, че у нас няма регистриран случай, но има пропуски във ваксинациите. Затова има открити кабинети, в които се поставят ваксини.
Гледайте целия разговор във видеото.
Йотова връчва мандата за съставяне на правителство на 7 май
Политолог: Опозицията подканва Радев към смели реформи
Американците обръщат мнението: Годен ли е Тръмп физически и психически за президент?
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
Дъжд и гръмотевични бури на 7, 8 и 9-ти май
Летище Варна отбелязва 15,8% ръст на пътниците през първото тримесечие на 2026 година
С 1.5 млн. лева за кърпежи на дупки разполагат кметствата във Варна
Двама нови заместник-кметове влизат в екипа на Благомир Коцев
"Възраждане" поискаха от Йотова референдум за връщане лева
5 мита за „Гражданската отговорност“, които могат да ви струват книжката
„Talk 26: Устойчив град“: Липсата на цялостна визия забавя развитието на София
Силни финансови отчети и поевтиняването на петрола насърчават Wall Street*
Coinbase съкращава 14% от персонала си заради нестабилността и АІ
преди 2 години