Започва планирането тестване на системата BG-ALERT, съобщиха от МВР. Преди дни загадъчни съобщения със силен звуков сигнал и вибрация изплашиха много граждани. Днес сигналът за предупреждение ще бъде в Габрово.
"Не сме последни този път в ЕС. В средата сме. Това е полезна система за управлението при кризи на държавата и на населението. Тя допълва съществуващите такива. Системата може да бъде задействана регионално, където има необходимост. Често такива бедствия са регионални", обясни бившият шеф на Академията на МВР доц. Милен Иванов в студиото на "България сутрин".
Съобщението днес в Габрово няма да се различава много от предишното, текстът може да е по-информативен, стана ясно от думите му.
"Преди да бъде въведена в реална експлоатация, тя трябва да бъде тествана. Нормално е по време на тестовете да има и бъгове в системата. Всички телефони ще получат сигнал. При по-старите съобщението ще е малко по-неясно заради проблеми в операционната система. Ако е на самолетен режим, няма да получите известяване. Ако е на безшумен режим - ще получите", уточни зам.-ректорът на Академията на МВР.
За да се разшири получената информация, трябва да се влезе през интернет в сайт, напомни доц. Иванов пред Bulgaria ON AIR.
"Колко хора могат да влязат в сайт през мобилните си телефони? При една криза, бедствие, вероятността да работи интернет е относителна. Системата може да бъде задействана и от кметски наместник", каза бившият шеф на Академията на МВР и добави, че това е силно притеснително.
"Колкото повече хора могат да оперират с такава система, толкова вероятността тя да бъде задействана грешно е голяма. Много малко граждани са обучени как да действат при определени сигнали. Трябва да има целенасочено обучение", настоя доц. Иванов.
Гостът коментира и излязлата вчера информацията, че "Хамас" държи заложници с български произход.
"Ако в даден район на света живее гражданин с български паспорт, той не е длъжен да уведоми държавата. Ако се случи ситуация като тази в Газа, държавата ще разбере през консулските служби, че има българи в района, ако са потърсили помощ. Държавата няма система да наблюдава в реално време всички граждани, които живеят или пътешестват в дадена точка на света. Можем да поддържаме връзка с властите в Израел и Египет", заяви зам.-ректорът на Академията на МВР.
Гледайте целия разговор във видеото.
Полицията излиза на пътя в сезона на отпуските
Божков, Левски и моралът
Какво да очакват зодиите след лятното слънцестоене на 21 юни до края на 2026 г.?
Финландия засилва въоръжението на F-35 с нова поръчка на интелигентни бомби
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса