Целият свят откликна на апела за помощ на Турция и Сирия. Редица организации започнаха благотворителни кампании за набирате на средства в помощ на пострадалите от земетресенията.
"В сутрешните новини започна да тече информация за помощи, като например здравното осигуряване. Хората, които получават лекарства с рецептурна книжка, могат да си вземат лекарствата без нея. Тепърва започват да се обявяват облекченията и в какъв размер ще бъдат те", разказа за "България сутрин" живеещата в Истанбул Февзие Акман.
"В късните новини показаха, че много от медийните екипи бяха на място. Нуждаеха се от прожектори, в тъмното екипите се затрудняваха да работят. Вода и хляб бяха от първа необходимост. Около 3000 екипа от други страни са на място и се включиха в спасителните операции", допълни Акман пред Bulgaria ON AIR.
Тя уточни, че все още има проблем с координацията между областите, тъй като размерът на щетите е голям.
А от направените сравнения със сателитни снимки става ясно, че градове като Кахраманмараш и Хатай имат разрушения от над 50%. "Ще трябва доста време, за да се възстанови целият район", коментира Февзие Акман.
По отношение на пунктовете за събиране на хората, тя допълни, че също има затруднения заради щетите. "На спортни игрища са направени палатки, операция има за доставяне на контейнери. Пътищата също са повредени, има трудност с доставянето", обясни Акман.
Джъстин Тимбърлейк е добре въпреки Лаймската болест
ПП-ДБ: Тази оставка вече е дадена, те още не са го разбрали
Нарушения на дишането по време на сън
Спорно предложение: Центърът за контрол на заболяванията в САЩ препоръчва преразглеждане на първата доза хепатит B при новородени
Селективен мутизъм: Как да се справим с мълчанието на детето
Основният рисков фактор за подагра всъщност е генетичен
Oпределихa кои астероиди са подходящи за добив на ресурси в Космоса
В Южна Корея разработиха ефективна система за пречистване на въздуха
Космически чудовища: James Webb откри доказателства за гигантски звезди
НАСА загуби връзка с мисията Mars MAVEN
Измислиха как да спасят дизеловите коли в Европа
Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
Еврозоната ще трансформира българската икономика към сектори с висока добавена стойност
Фед одобри трето лихвено понижение за годината, но предвижда по-бавен темп в бъдеще
Аспен е най-скъпият зимен курорт в света за покупка на имот за пета поредна година
Европейските пазари останаха на нивата си от вторник в очакване на решението на Фед