Държавата поема пълния контрол на храните, които преминават през ГКПП "Капитан Андреево". С решението на МС части от пропускателния пункт на границата ни с Турция ще станат и обект от националната сигурност.
Тези мерки няма да решат трупаните с години проблеми. Това е ход за спасение на служебното правителство, след като уволниха абсолютно скандално единствения човек, който посмя да разбие схемата на "Капитан Андреево" - проф. Христо Даскалов, доскорошен директор на Българската агенция по безопасност на храните. Този ход е смешен, защото не става дума за истински държавен контрол, а за обявяване на 2 от 6 сгради за такива със стратегическо значение. В тях не са включени отдадените на "Евролаб". Лъжем хората, че ще има държавен контрол, но сградите се оставят свободни, за да може фирмата да си ги взема, когато скандалът утихне. Това заяви бившият председател на Изпълнителната агенция по горите и бивш депутат от "Продължаваме промяната" Александър Дунчев.
По думите му "първата лъжа на служебното правителство е, че се бори с корупцията на "Капитан Андреево".
"Правят се опити сградата на Агенцията по храните да не е на пункта, а много по-далеч от границата. Освен това, бяха уволнени всички служители, извършващи товаро-разтоварни дейности на границата. Подготвяме терена да върнем фирмата", коментира той.
Според Дунчев в момента служителите на БАБХ са подложени на административен тормоз.
"Ако не блокираме границата, докато изтестваме храната, ще продължим да се тровим. Трябва да се премахнат корумпираните министри, които уволняват почтените директори и слагат корумпирани такива", категоричен бе той. Дунчев отново отправи критики към бившия министър на земеделието Иван Иванов за премахването на Христо Даскалов от поста директор на БАБХ.
"Основният сигнал, който ни изпраща Европа, е, че България няма да влезе в Шенген преди да реши проблема с "Капитан Андреево", констатира бившият председател на Агенцията по горите.
В ефира на Bulgaria ON AIR Дунчев подчерта, че схемата в горите е същата като при храните. "Имаме назначени директори от министрите, които оказват политически или административен чадър върху определени фирми", твърди той.
"Като опозиция ще осветляваме схема след схема и вината на съответния министър. Служебният кабинет възстановява корумпирани кадри", обобщи Дунчев.
Той се обяви против това руският посланик Елеонора Митрофанова да присъства на откриването на 48-ото Народно събрание.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Малолетните били Георги повече от час (СНИМКИ)
Транспортният министър: Не е морално да се свали дете със СОП
Братовчед на убития Георги: Не е проявявал интерес към деца, пишеше си с жени
Насилие в Радомир: Малолетни бият дете, смеят се и снимат
Самобайка – познавате ли тази интересна билка?
„Зачатие“ и „Искам бебе“ са против прехвърлянето на Центъра за асистирана репродукция към НЗОК
Аполипопротеин B – кога само стойността на LDL-холестерола не стига за оценка на сърдечносъдовия риск?
12 са новите лекарства с положително становище от ЕМА от юли 2026 г.
Какво би се случило, ако всички хора на Земята скочат едновременно?
Телескопът „Айнщайн“ улови първите мигове от избухването на свръхнова
Герман Титов: Първият човек, прекарал повече от денонощие в Космоса
Нови следи от вода на Марс са открити в стари данни от марсохода „Спирит“
Организират редица инициативи за Международния ден на младежта във Варна
Чужденец, ползвал фалшива шофьорска книжка, бе осъден във Варна
Спипаха 75-годишен дядо с 53 грама чист кокаин
Пускат нови 66 спътника в ниска околоземна орбита
Откриха огнище на Африканска чума по свинете във Варненско
Предложение за етика към криптозакона в САЩ може да спести на Тръмп милиони от данъци
Секторът на бизнес услугите у нас се разшири с 8% за година към май
Световните цени на храните се повишават до тригодишен връх
Потребителското доверие в България расте през юли заради оптимизма за икономиката