fallback

С медицинските хеликоптери ще спасяваме 30-40% от тежките случаи

"Машините трябва да бъдат оборудвани със система, която да позволява външно окачване на носилка с пострадал", каза Емил Нешев

07.02.2022 | 08:30 Автор: Жаклина Иванова

Проектът за закупуването на 6 медицински хеликоптера за спешна помощ е готов. Предстои да се обяви обществената поръчка за покупката им. Първият от тях се очаква да дойде след 2 години, а последният - след около 10.

"Толкова дългоочакван проект. Не става дума само за шестте машини, има много друга работа, която е невидима за повечето хора. Като се започне от законови промени и регламентиране на целия този процес. Системата има нужда от всякакъв вид регламентация, тъй като досега такава не е работила в България", посочи директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев в ефира на "България сутрин".

А относно това какви трябва да бъдат хеликоптерите, които ще дойдат у нас, той обясни, че става дума за системата ХЕМС - хеликоптерна въздушна линейка.

"Тя трябва да бъде насочена към това - както с всички други линейки по улиците се оказва помощ на пострадали, така да се случва и с тези хеликоптери. Хеликоптерите за тази дейност са доста специализирани. Тези машини трябва да отговарят на съответните критерии. Относно оборудването отново има изискване", уточни Нешев пред Bulgaria ON AIR.  

А дали е възможно да не чакаме произвеждането на такъв хеликоптер, а да си вземем "втора ръка", той подчерта: "Ако се прави така, както се афишира в момента - със създаването на държавен авиационен оператор, който да изпълнява тази функция, е малко вероятно. Друг е случаят, ако се предприеме такъв тип законодателство, което да дава възможност за публично-частно партньорство, което да отвори възможността за частни компании, които са граждански авиационни оператори, да изпълняват тази дейност. Тогава те може да си осигурят и втора употреба машини, които да не бъдат по-различни от новите - наистина да могат да се случат веднага нещата".

Нешев заяви, че много животи може да бъдат спасявани с тези хеликоптери.

"Погледнато в европейски и световен мащаб това са страшно много животи - 30-40% от тежките случаи може да бъдат обработени с хеликоптер бързо, щадящо. Това са 30-40%, на които даваш наистина шанс", информира гостът в студиото.

По думите му машините трябва да бъдат оборудвани със система, която да позволява външно окачване на носилка с пострадал.

"По този начин няма да бъде необходимо във всяка една ситуация хеликоптер да се приземи, за да може да поеме пациент. Ще може да се извършва всичко от въздуха", коментира още той.

Хеликоптерите е необходимо да закарат пациентите до болнично заведение, а за тази цел е необходимо болниците да имат опцията той да кацне до тях или около тях, подчерта директорът на Планинската спасителна служба.

Той изрази мнение, че 6 хеликоптера са достатъчни за България.

"Спасяването с хеликоптер има 2 аспекта. Единият е ХЕМС - случаите, в които хора се нуждаят от спешна медицинска помощ. А другият - случаите на "търсене и спасяване", добави Нешев.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България сутрин
fallback