Звучащата българска музика у нас е едва около 15-18% . Събраните пари от музикални права отиват в чужбина вместо да остават в България, тъй като масово се пуска чуждестранна музика. Това стана ясно от думите на Момчил Даскалов от "Музикаутор" пред Bulgaria ON AIR.
Той посочи, че в Македония, Сърбия и Гърция над 50% от звучащата музика е местна. По думите му всичко е въпрос на култура, а може би и на настояване от страна на обществото.
"Трябва да има повече воля от самите собственици на медии и музикални редактори", отбеляза Даскалов в предаването "Денят ON AIR".
Той коментира и промените в Закона за авторското право, които бяха приети март тази година, но влизат в сила от 1 януари 2019 г.
"На местната власт се делегира възможност да осъществява контрол и да налага санкции при нелегално ползване на музика. Може да се извършва превантивна дейност. Общините имат много по-голяма гъвкавост и власт", обясни Даскалов и поясни, че половината пари отиват в общините, когато се наложат санкции.
По негово мнение през годините се променя и манталитетът на бизнеса. Представителят на "Музикаутор" каза още, че промените са били подкрепени от легалния бизнес, а целта е да има еднакви конкурентни възможности.
Вижте видеото с целия разговор.
Путин готви нова вълна от мобилизация за армията, иска да се бие още две-три години
Елитна армия, съставена от гей любовници - Тиванският свещен отряд в Древна Гърция
Варна и Бургас сред 10-те града в Европа, в които се пие евтин Аперол
Може ли лъжица зехтин на ден да има значение за мозъка след десетилетия?
Български пробив в борбата с рака на гърдата - смесена реалност влиза в операционната зала
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Днес е Еньовден – празникът на лечебните билки и българските фармацевти
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх
Искат ли британците нов референдум 10 години след Brexit