Политолози прогнозираха спокоен избор на нов председател на парламента и очертаха възможен четиригодишен мандат, но с високи обществени очаквания и неясна конфигурация на опозицията.
"Очакванията са да отсъства драмата от избора на нов председател. Имаме 131 депутатски места за партия, което не се е случвало от почти 30 години. Интересно е кой ще бъде в опозиция. Интересно е по ключовите теми какво ще се случи и как ще се държат ГЕРБ", заяви политологът Любомир Стефанов в "Денят ON AIR".
"Възраждане" и ДПС като най-остра опозиция
Според политолога Георги Киряков вероятно най-яростната опозиция ще бъдат "Възраждане" и Пеевски с ДПС.
"Ще бъде по-различен парламент, най-малкото защото няма МЕЧ, "Величие" и други викачи. Гледам, че има драма по-скоро при третата политическа сила, където искат двама зам.-председатели. ПП-ДБ нямат сметка да се съревновават с ГЕРБ, защото имат една задача с ВСС и избора на главен прокурор. ПП и ДБ винаги са били странна опозиция, защото по някои въпроси са искали да бъдат част от управленското решение, за други са били категорично против", допълни той за Bulgaria ON AIR.
По думите на Стефанов е възможно да видим 4-годишен мандат, но има свръхочаквания.
"На този етап, половин година преди президентските избори, е спекулативно да обсъждаме имена. Ако Радев е със заявка да сменя, не да подменя, не е окей да вербуваш кметове, които до вчера са били с друга табелка. Възможно е да има ГЕРБ без Борисов. Предстои да видим как. Българските граждани са забравили какво е ляво. БСП има бъдеще - подкрепиха Крум Зарков, което веднага имаше положително влияние", посочи гостът.
Бъдещето на Борисов и ГЕРБ
Всяка партия на власт може да се задържи въпреки протестите и недоволството на хората, убеден е Киряков.
"Бойко Борисов трябва бавно и полека да се оттегли от политиката. Единственото, което му остава, е да ближе рани от лошия резултат от изборите. Той отгледа партия, в която хората са зависими единствено и само от него, беше посредник между властта и получаването на постове. Зависимостта е изключително силна и предвещава крах без него", изтъкна политологът.
Чуждестранна туристка е транспортирана с въздушна линейка след инцидент в Пирин
Проведе се четвъртият турнир по водно спасяване "Св. св. Константин и Елена"
Мелони обвини Тръмп, че говори измислици
В началото на лятото: Трафикът по магистралите е все по-труден заради ремонти
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Над 27 000 евро от благотворително бягане бяха събрани за обновяването на Първо УНГ отделение на ИСУЛ
Алергия към слънцето – как се появява и как да се справим с нея?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита
Наградиха призьорите в турнира по водно спасяване
Уволненият шеф на кадастъра във Варна жали освобождаването си в съда
Дронове удариха два кораба в Черно море
Ултиматум: US самолетите да напуснат Летище София до 30 юни
Коцев преведе парите на Окръжна и АГ болница
В. Христакиева: Все повече работодатели инвестират в екипите си с грижа за психичното здраве
Иран намекна, че може да започне да таксува корабите, минаващи през Ормузкия проток
Завършването на Националната детска болница може да се отложи за 2035 г.
Производствените цени в Германия отчетоха най-бърз ръст от три години през май