Според политика Владислав Панев, внесеният вот на недоверие на тема "завладяната държава" няма реални шансове да свали правителството.
"Очевидно на тази тема се дава гласност, но е хубаво да бъде акцентирано върху нея и от парламентарната трибуна. Иначе на всеки му е пределно ясно, че този вот няма да мине", заяви Панев в студиото на "Денят ON AIR".
Разделена опозиция
Панев е категоричен, че опозицията в България няма как да бъде единна – от едната страна стоят проевропейските партии като ПП–ДБ, а от другата – проруските сили, сред които "Възраждане".
Той очаква възможно припокриване на гласовете по вотовете на недоверие, но не и трайно сътрудничество между тях.
Истинският проблем: инфлацията
По думите му обаче най-големият проблем за обществото не е темата за "завладяната държава", а растящите цени.
"За мен голямата причина за инфлацията са бюджетните дефицити, които не само в България се правят. Полша имаше новина за близо 7% дефицит за тази година, ще трябва да бъде намален на 6,5% следващата. Търговските войни, които започнаха при Доналд Тръмп и затварянето на икономиките като цяло. Това води също до инфлация и до забавяне на потенциалния икономически растеж, което трябва да бъде отчитано и от България, включително при Бюджет 2026", коментира Панев за Bulgaria ON AIR.
Счетоводни трикове в бюджета
Той предупреди, че България вече използва "счетоводни трикове", за да прикрива реалния размер на дефицита, който всъщност е значително по-висок.
"Тези механизми, капиталовите разходи да се случват през увеличение на капитала на Банката за развитие и на Българския енергиен холдинг, така че да не засягат бюджетния дефицит – това са счетоводни трикове, които се правят последните години, всяка година, за да се удържа дефицитът до 3%. Ако тези капиталови разходи бяха направени през бюджета, както е нормално да стане, то още тази година бюджетът трябваше да бъде на 6% дефицит", отбеляза Панев.
По темата за ББР Панев припомни, че таванът на кредитите от 5 милиона лева е въведен заради предишни злоупотреби с огромни заеми за свързани фирми. Въпреки това според него този лимит вече е остарял и трябва да се увеличи до 7-8 милиона, тъй като инфлацията е обезценила парите.
Той вижда смисъл ББР да насърчава износа и иновациите, но настоява, че банката може да бъде приватизирана, за да се намали рискът от политически злоупотреби. Панев не изключва възможността милиарди, насочени към капитализация на държавни дружества и общини, да бъдат източени чрез комисионни.
Гледайте целия разговор във видеото.
Главчев сезира Прокуратурата за редица нарушения в Министерство на културата
Премиер, вицепремиер и министър на блицконтрол в НС
Борисов за протеста пред дома му: Ще дойде време да ходят пред техните къщи
Внукът на Мохамед Али ще подгрява Кобрата в Дубай
Гастропареза след вирусна инфекция
Национално проучване проследява пътя на пациента с рак на белия дроб в България
Баланит на Зун – упорито възпаление на главичката на пениса
Защо сексът повишава имунитета?
Проби от въздуха, събрани преди 35 г., разкриват забележима промяна в сезоните
Мощни бури в едното полукълбо генерират перести облаци в другото
Antares събра $96 млн. за разработване на ядрени реактори за Земята и Космоса
Междузвездната комета 3I/ATLAS е покрита с криовулкани?
Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Без ток във Варна на 5 декември 2025
Цената на петрола се стабилизира сред двудневния ръст*
Икономическата тежест на едно заболяване
Warner Bros. Discovery и Netflix започват ексклузивни преговори за сделка
Акциите на "китайската Nvidia" поскъпнаха с над 400% след IPO-то ѝ за 1,1 млрд. долара