Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Финансист: Еврото е успешна валута и поскъпва сериозно, готови сме за него

България стои добре на конкурентната карта, коментира Борис Петров

06.05.2025 | 20:36 Редактор:

Българите държат 80 млрд. лв. под дюшеците, пише германският "Ди Велт".

"80 млрд. лв. - това е малко по-малко от половината Брутен вътрешен продукт (БВП) на страната и доста солидна част от спестяванията на гражданите. Твърде шокираща сума е, за да бъде взета на сериозно", коментира финансистът Борис Петров в предаването "Денят ON AIR".

Неговите очаквания са да влезем в Еврозоната от следващата година.

"Насаждат се истерии, които са тотално нерационални. Не виждам никакви причини за драми, свързани с промени в поведението на домакинствата или във фирмите. В нашата страна хората са рационални. Много лесно могат да намерят местата, където цените са пазарни или конкурентни. Хората започват да се информират все по-настойчиво", каза Петров пред Bulgaria ON AIR.

Финансистът призова нашите политици да оставят на институциите да си свършат работата.

"Тези институции са независими, особено Европейската централна банка. България вече ще участва във вземането на решения, в дискусиите", подчерта Петров. 

Ще се отрази ли търговската война на България

По думите му България има късмет да се присъедини към силен съюз, защото общото разбиране е, че еврото е успешна валута. Според него част от европейските активи са убежище и това е една от причините еврото да поскъпва сериозно през последните два месеца на фона на ситуацията в САЩ.

"Търговската война се отразява негативно не само на Европа, но и на целия свят, включително и на Америка. Тръмп се стреля в крака. Европа има своя отговор - свободна търговия с останалите държави. Европа търси нови пазари за своята продукция", посочи гостът.

Финансистът е на мнение, че страната ни стои добре на конкурентната карта на Европа с все още ниски разходи за труд.

"България ще намери начин да се приспособи към предизвикателствата, защото е част от глобалната верига на доставки, в която Европа е водеща сила. Отговорът на Европа е много солиден и той касае вноса на американски услуги", обясни Борис Петров.

"Пенсионна реформа на България е необходима. Ако искаме да продължим със сегашния модел, трябва да облагаме с по-високи данъци. Трябва да мислим за затягане на данъчната ни политика. Възможен е и друг подход - как да стимулираме частните спестявания за бъдещо пенсионно осигуряване и това може би е по-смисленият подход, включително да помислим как да подобрим структурата на инвестициите на пенсионните фондове", посочи още Петров.

Гледайте целия разговор във видеото.

Трябва ли да се забранят тротинетките в България?

Да, категорично! Опасни са, водят до прекалено много инциденти.
54%
Не, но трябва да наложат по-стриктни правила за ползването им и по-строги санкции за нарушителите.
34%
Не, тротинетките не са опасни - виновни са ползвателите им и шофьорите на МПС. Нищо не трябва да се променя.
12%
Нямам мнение по въпроса.
0%
Общо 6302 гласа


1
3 rate up comment rate down comment 1
против народа
преди 1 месец
Нито сме готови, нито го искаме! Управляващата клика се страхува най-много от референдум по въпроса! Падането на Валутния борд е най-големият минус от приемането на Еврото! Безконтролното трупане на нови дългове, бързо ще ни доведе до положението на Гърция! Само че, за разлика от нас, гърците имат развита икономика..... Сигнализирай за неуместен коментар