Всеки път, когато загубим дете на пътя, обществото се събужда - има протести, някой се опитва да свърши нещо. Можем да се сетим за поне 10 имена на деца, които са починали в ПТП-та. Това каза бившият председател на Комисията по транспорт и съобщения в НС Настимир Ананиев в "Денят ON AIR".
Въпросът е какво върши държавата
"Обикновено погледите се насочват към НС. 90% от всички лостове за справяне с пътния травматизъм са в изпълнителната власт. Само 10% са в Народното събрание за изпипването на някои текстове. Няма контрол и превенция. Оставки трябва да видим за действия, извършени от хора, но и за бездействия. Администраторите, чиновниците, голяма част от хората, които са в държавния апарат, са свикнали да казват, че не е тяхна работа и трябва друг да го свърши", коментира Ананиев пред Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че пътната безопасност е много важна и има много неща, които трябва да се направят.
Проблемът е комплексен
"Тол системата може да увеличи наложените глоби, ще увеличат приходите, но няма да решат проблемите. Трябва да направим инфраструктура, която да предугажда човешките грешки и да предпазва човешкия живот. Намалението на скоростта от 140 км/ч на 130 км/ч не прави голяма промяна. Ще изхарчат повече пари за смяна на знаците. И пътищата са виновни, и водачите. Комплексен е проблемът", смята той.
Ананиев заяви, че е против спирането и глобяването на място от "Пътна полиция".
"Връщаме се във времена, в които корупцията се ширеше много на пътя, точно по този начин. Защо ни е нужен нов орган? Имаме държавна агенция, която е за пътна безопасност. Колчетата са решение, но не навсякъде. Не може на всяка черна отсечка да се сложат колчета и да се свърши работата. Нека да направим европейски пътища. Росен Желязков е запознат с темата пътна безопасност. Пътната безопасност не може да бъде политическа дъвка. Не е лява или дясна политика", изтъкна Ананиев.
Според него има проблем с вещите лица. Той е на мнение, че от "Демократична България" не искат оставки.
"Може би отговорът се крие в онова сядане на масата за преговори за правителство. Оттогава се чувства разделение", поясни Ананиев.
Гледайте целия разговор във видеото.