Служебният кабинет да не внася бюджет - това е антиконституционно. Няма разлика между служебен и редовен кабинет, за да се внесе бюджетът на Р България. Беше длъжен министърът на финансите да внесе бюджет. Това заяви икономистът проф. Александър Томов в студиото на "Денят ON AIR".
Той обвини президента Радев и служебния премиер Гълъб Донев, че се страхуват да разкрият реалните цифри, защото трябва да се обясни какъв е дефицитът, откъде идва и как да ще се справят с него.
"Това е подсъдно, Конституцията е казала много ясно, че правителството внася бюджета на страната. Това че президентът ги бил назначил, не означава, че нямат политическа отговорност, самият президент трябва да се намеси. Ние трябва да приемем кризисен бюджет, за да не стигнем до спираловидна дългова криза", заяви проф. Томов пред Bulgaria ON AIR.
Икономистът коментира, че ако се удължи Бюджет 2022, тока ще доведе до нови кризи, защото той не е правен на основата на 20% инфлация.
"Парите няма да стигнат, става проблемно за училища, болници - трябва да правят нарушения, за да могат да си плащат. Изумен съм защо се прави това. Има много "политици", които говорят наизуст, без да си правят сметките", добави проф. Томов.
Гостът подчерта, че все по-активно се говори за нови предсрочни избори на 12 март.
"Трябва да свикнем, че изборите не отменят професионализма. Страната влиза в особена криза. Няма спокойствието, което имахме преди 15-20 г. ако не се направят големи структурни промени, вероятно 2-3 г. ще увеличаваме дълга. Ще вземем дълг, не за да се развиваме, а за да издължаваме стария и да правим социални плащания", коментира още проф. Томов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Ниският Дунав не застрашава електроенергийния баланс на страната
Арестуваният заподозрян за "Северен поток" работел по филм с Мария Бакалова
Детската болница е на прага на нов рестарт, а концепцията вече е остаряла
Терзиев за драмата с велосипедите в парковете: Бъдете спокойни, не се плашете от правилата
Билкови репеленти срещу насекоми, 2
МЗ представи новия модел за здравна реформа: ЦАР остава самостоятелен, РЗИ стават дирекции към министерството
Какво е анафилактичният шок?
Контраст-усилена мамография – кога се използва вместо обикновена мамография или ЯМР?
Кралски кораб със съкровища за 20 млн. паунда е открит край бреговете на Шотландия
Генно инженерство: Създадоха първите в света напълно хипоалергенни кучета
Учени провериха 129 галактики за извънземни мегаструктури
С какво са свързани последните мисли на човек на прага на смъртта
Министър Шишков инспектира отстраняването на аварията на магистралния водопровод във Варна
Арестуваха дилър на дрога след рутинна проверка във Варна
Община Варна чака пари от МРРБ за ремонт на основните пътни артерии към „Виница“
Жена изпя дилъра си във Варна
Американски регулатор: Криптосекторът неизбежно ще получи закони за пазарната структура
Растежът на бизнес активността в еврозоната стигна най-високото си ниво от ноември насам
Посланието зад заплахите на Тръмп за „икономическа война“ срещу Иран
Италия ще изпадне от петте най-предпочитани туристически дестинации до 2040 г.