Последната правописна реформа в България е от 1945 г. От вече година Официалният правописен речник на българския език е достъпен в онлайн формат на платформата Берон.
"Чудесно е, че цяла година разполагаме в интернет с платформата Берон. Можем да проверим в него формите за всички времена и наклонения на един глагол. Авторите обаче не са се съобразили със съвременните навици на потребителя. Българският потребител е разглезен. Ако потърся дума, която се пише с у, но аз я потърся с о, като "уговорка", системата ще покаже съобщение, че такава дума няма", обясни създателят на платформата "Как се пише" Павлина Върбанова в ефира на съботното издание на "България сутрин".
Частта от платформата Берон, в която са теоретичните правила за граматика, правопис, пунктуация е направена като за професионалисти. Очакванията ѝ са платформата да бъде доразработена, за да бъде по-полезна за потребителите.
В ефира на Bulgaria ON AIR Павлина Върбанова изтъкна, че в забързаното ежедневие потребителите разчитат на бързо намиране на търсената информация.
"Ставаме лениви по отношение на правописа, не се стараем да запомняме информация, разчитаме на търсачката. Затова и паметта закърнява", алармира гостът.
Ролята на изкуствения интелект
Тя самата използва AI, като го определи като безкрайно полезен инструмент. Подчерта, че по отношение на правописа трябва да имаме едно наум.
"Трябва да си даваме сметка за какво можем да разчитаме на него за достоверна информация. Не използвайте AI за проверка на текстове по отношение на граматика, пунктуация - трагичен е. Получавам запитване по имейла "в еди кое си изречение има ли грешка, защо AI ми написа това". AI по-скоро обърква потребителя, отколкото да дава яснота. Възможно е скоро да започне да се справя много добре с тези задачи. Той е чудесен помощник, но трябва да сме критични към него", призова Павлина Върбанова.
Като най-често срещани грешки при писане тя посочи бройната форма, слято, полуслято и разделно писане.
Гледайте целия разговор във видеото.