Цените непрекъснато скачат, заплатите не догонват: "В чужбина е много по-евтино"

Близо 1500 евро е необходимият доход за издръжка на тричленно семейство

27.04.2026 • 18:54 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Разходите за живот в България растат. Близо 1500 евро е необходимият доход за издръжка на тричленно семейство, изчисли КНСБ.

Румяна Георгиева живее в чужбина от години. За кратко е в родината, където са децата ѝ.

"Цените са страшно високи. Живея в чужбина, идвам тук, тук съм родена. Не знам как издържат хората. Много скъпо – зеленчуците са безбожно скъпо. Не знам пенсионерите как живеят и младите хора също", посочи тя.

"Много по-евтино е в чужбина. В Италия 1,50 евро са доматите", допълни Георгиева.

Усещане за инфлация и поскъпване

Поскъпването на храните се усеща не само от българите, които се прибират от чужбина, но и от тези, които живеят постоянно в страната.

"Всичко, което е определена сума – примерно 60 лв., сега пак е 60 – само че в евро", сподели Теменуга Братанова.

Ръст на цените на храните

През последната година хранителните продукти са поскъпнали с над 6%, като само през последните три месеца увеличението е близо 3%, сочат изчисленията на КНСБ.

По-сериозен ръст от началото на годината има при зеленчуците, плодовете, хляба, месото и яйцата. По-високите цени карат семействата да правят по-стриктен разчет на разходите си.

"Имаме хранителна кошница, която поддържаме – основни продукти, плюс някои допълнителни неща. Но гледаме напоследък да ги преструктурираме, поради покачването на цените", каза потребителят Владимир Макелов.

Колко струва нормалният живот

По данни на КНСБ 1473 евро са необходими на тричленно семейство, за да живее нормално.

Но реалните изчисления на семействата се различават.

"Поне 400 евро минимум само за храна. И поне 1500–2000 евро на месец за живот", смята Пламен Петров.

Работещи бедни и доходи

На този фон повече от половината работещи българи са "работещи бедни", т.е. осигуряват се на доход, по-нисък от изчисления от синдиката.

"Малко над милион и половина от наетите лица, близо 60%, са с осигурителен доход под заплатите за издръжка. Но има и положителна тенденция – все повече работещи се осигуряват на доход над необходимия за издръжка", изтъкна Пламен Димитров от КНСБ.

Към края на 2025 г. България достига ниво на доходите от 68% от средноевропейските стойности, като се изравнява с Гърция, отчитат от КНСБ. Въпреки това страната остава предпоследна в тази класация.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR


  • Последни
  • Четени
5
1 rate up comment rate down comment 0
petko_pp
преди 1 седмица
Еми по- евтино е в Гърция със сигурност! Живея в Северна Гърция от 20 години. Имам заем за кола и къща и семейство жена и три деца работя само аз вземам чисто 1300е+ децки 160е + каквото заработя частно около 400е на месец общо около 1700-1900е на месец. Да стигат ми да живея нормално и да си плащам всички разходи децата са ми големи на 11,16,19 години. Сигнализирай за неуместен коментар
4
0 rate up comment rate down comment 2
Абв
преди 1 седмица
Едва ли в чужбина е чак такъв рай Сигнализирай за неуместен коментар
3
5 rate up comment rate down comment 0
Елия
преди 1 седмица
Ако трябват 880 евро за сам човек, какво да прави пенсионер с 320 евро пенсия? Значи трябва да си купи въже, докато не му се е вдигнала цената и да се беси, докато не са отсекли и дърветата. Как изобщо тия политици с няколко хиляди евра заплата мислят, че с 620 минимална заплата може да се живее и да се издържа дете? Сигнализирай за неуместен коментар
2
4 rate up comment rate down comment 7
анонимен
преди 2 седмици
Ами изселвайте се в чужбина бе. Някой да ви спира? А ако изчакатре малко, ще видите как младите животновъди на Радев ще ги оправят нещата :-) Сигнализирай за неуместен коментар
1
3 rate up comment rate down comment 8
122333
преди 2 седмици
Италия мина рекода по дьлг, ще я видим скоро, най - вероятно ще вьрнат казармата ама с цел атака, това че живеела в чужбина , такьв смях, Ес е една дьржава няма разлика бг Италия Бельгия, така си го нахеендрихте Сигнализирай за неуместен коментар
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички