Важно е обновяването на Висшия съдебен съвет (ВСС) да се случи качествено, а не прибързано. Това мнение изрази служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов, който коментира и промените в ръководството на прокуратурата.
По думите му има очаквания към новия изпълняващ функциите главен прокурор Ваня Стефанова да донесе съществени промени в институцията, но съществуват и съмнения, свързани с нейния професионален контекст.
"Риск, разбира се, има, защото не можем да пренебрегнем факта, че госпожа Стефанова е част от досегашното ръководство на прокуратурата. Трудно на база на тези обстоятелства можем да разчитаме, че тя ще бъде проводник на промяна в институцията", посочи министър Янкулов.
Той допълни, че назначението на Стефанова идва след оттеглянето на Борислав Сарафов от поста изпълняващ функциите главен прокурор, като именно тя е била посочена от него за негов заместник. Това, според министъра, създава предпоставки за риск от вътрешно прегрупиране в структурите на прокуратурата.
Янкулов подчерта още, че в момента е важно да се отчете промяната в правния статус на фигурата на главния прокурор, но не бива да се поставя акцент върху сроковете за кадрови промени.
"Ако акцентираме непрекъснато върху сроковете, рискуваме за сметка на бързината да се лишим от качеството при този толкова важен избор", заяви той.
Очаква се през следващата седмица Висшият съдебен съвет да разгледа и дисциплинарното производство срещу Борислав Сарафов.
Снимка: БГНЕС
Йотова изглежда фаворит за президентските избори, битката ще е за балотажа
Пожар изпепели близо 100 декара край Харманли
Защо жените са изложени на по-висок риск от проблеми с щитовидната жлеза?
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Шефът на Формула 2 посочи Никола Цолов за фаворит за титлата
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство
„Сирма Груп“ е изкупило 64 452 собствени акции като част от програмата си за обратно изкупуване
България губи китайски инвестиции заради административни пречки