Българската икономика наваксва и постепенно се доближава до стандартите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Това стана ясно по време на представянето на доклада "Икономически преглед на България за 2025 г." от министър-председателя в оставка Росен Желязков и главния секретар на ОИСР Матиас Корман.
Конкурентоспособността – ключово предизвикателство
Сред основните икономически предизвикателства, пред които се изправя България, е конкурентоспособността, заяви премиерът в оставка.
"Предпоставките за конкурентоспособността се коренят в по-доброто образование, по-добрата инвестиционна среда, по-добър пазар на труда, всичко онова, което е свързано с по-доброто функциониране на публичната администрация. Онези предпоставки, които могат да създадат по-голяма добавена стойност и по-добра продуктивност на работната сила в България", каза министър-председателят в оставка.
Продуктивност, инфлация и фискална дисциплина
Главният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие посочи, че сред основните проблеми в България остават ниската продуктивност и високата инфлация.
"Настояваме, че е необходима по-дисциплинирана финансова политика и ние предполагаме, че постепенно фискално подобрение от 2027 г. до 2033 г. ще помогне да се запази публичният дълг на същото равнище - около 26% от БВП до 2050 г.", каза главният секретар на ОИСР.
Той допълни, че въпреки това жизненият стандарт в България се е доближил до този на страните членки на ОИСР, но все още има какво да се направи.
Стабилност на публичните финанси
"Въпреки икономическата ситуация и напрегнатата геополитическа ситуация, ние успяхме да осигурим стабилност и устойчивост на публичните финанси", заяви министърът на финансите в оставка Теменужка Петкова.
Разговорите и оценката на напредъка се водят в рамките на 25 тематични групи. До началото на 2025 г. седем от тях са с приключили досиета.
"Това ще даде един допълнителен стимул за българската икономика, за българската индустрия, за развитието на страната ни. Ако успеем до края на годината да станем член, това изключително много ще се отрази на имиджа на страната ни и на това инвеститорите да имат много по-голяма сигурност и желание да инвестират своите средства в българската икономика и българската индустрия", коментира председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев.
В Организацията за икономическо сътрудничество и развитие членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: БГНЕС
Експерт: Има училища, които подготвят учениците за бъдещ свят, в който ИИ е факт
20-годишен мъж e обвинен за смъртта на 16-годишното момиче от Благоевград
Кремъл отговори на призива на Звягинцев от Кан: Не е твоя работа
Аварийният петролен резерв на Америка се свива бързо, какви са опасностите?
Психология за родители: Следродилна депресия и емоционални колебания
ЕС прие Закон за критичните лекарства: какво означава това за пациентите
Кои процедури могат да помогнат в заличаването на стрии?
Задух – трудностите при поставяне на диагнозата
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)
Швеция постигна целта си за „общество без тютюнев дим“
Метео Балканс: Идва обрат на времето, нахлува студен фронт
Голямата емиграция за българите приключи
Демографската криза е може би най-големият проблем в икономиката
Млади надежди: Ученици от НУИ „Добри Христов“ показват свои творби на изложба във Варна
Тръмп настоява Саудитска Арабия да признае Израел като част от споразумението с Иран
Кадър на деня за 25 май
Предприемач: Българската стартъп екосистема не е достатъчно развита за хардуерни компании
Бензинови туристи се стичат в Полша в търсене на евтино гориво