Чужденци продължават да купуват евтини имоти и да се заселват в България.
Най-много новодошли има във Великотърновско и Габровско, привлечени от чистия въздух и живописната природа в Стара планина.
Особено интересен пример за съвместен живот на чужденци и българи е дряновското село Гостилица.
Нов живот след пенсия: Германско семейство в Гостилица
След като се пенсионират, Йорданка Христова и съпругът ѝ Гебхард Вайднер, напускат Германия и купуват свой дом в Гостилица. Днес те живеят в селото от четири години и се занимават с традиционни селски дейности.
"Къщата я бяхме избрали и заживяхме – вече 4 години! Работата на село никога не свършва, градинка имаме, сеем си сами домати, краставички. На село е чист въздухът, хубаво, спокойно", споделя Йорданка.
Съпругът ѝ Гебхард се чувства добре в България и намира живота тук за по-спокоен в сравнение с Германия.
"Чувствам се добре в България. Аз идвам от голям град в Германия, но навсякъде има повече проблеми и опасности. В България е спокойно. След 20 часа вечерта е тишина и спокойствие и не се страхуваш, че някой може да те нападне", заяви Гебхард.
Гостилица – село с международно население
В Гостилица постоянно живеят над 50 чужденци, които се разбират отлично с местните жители.
Според кмета на селото Юлияна Николова, чужденците са най-вече англичани, шотландци, австрийци, германци и руснаци, а в близкото село Славейково има и голяма общност от евреи.
"Освен природата, която търсят и евтините имоти, търсят и чист въздух", каза кметът.
Живот, изкуство и благотворителност
Някои от чужденците в селото са се установили не само заради природата, но и заради творческите си занимания.
Йока Пюкард от Германия призна, че харесва ландшафта и спокойствието, а самата тя се занимава с изкуство.
"Музикант съм, свиря на китара и правя инсталации и скулптури от дърво и различни материали", отбелязва Йока.
От Великобритания е Реймънд Къртис, който живее с партньорката си в хармония и спокойствие и има четири кучета. Той активно участва в благотворителни инициативи за бездомни животни.
"Ние сме организатори на големи базари, като парите след това ползваме за кастрация, храна и за кучетата, които са голям проблем тук", коментира Реймънд.
Чуждите заселници предпочитат планински села с добра инфраструктура, комуникации и транспорт, близо до големите градове.
Имотите в селата привличат и българи, които се завръщат след дълго пребиваване зад граница, търсейки по-спокоен и природосъобразен начин на живот.
Вижте повече в репортажа на Ана Минева.
Снимка: БГНЕС
Гръцкият остров Сирос търси гледачи на котки: Работният ден е 5 часа, настаняването - безплатно
Йотова изглежда фаворит за президентските избори, битката ще е за балотажа
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство