Комисията за защита на потребителите с масови проверки в търговски и туристически обекти на територията на цялата страна във връзка с влезлите в сила разпоредби на Закона за въвеждане на еврото в Република България.
Проверките са насочени и към начина на обозначаване на цените в лева и евро в процеса на въвеждане на еврото в страната.
Към настоящия момент резултатите от проверките показват установени множество несъответствия с изискванията на закона – липсват цени в евро, обявените цени в лева и евро са изписани с различни цветове, шрифтът на съответните валути е много по-дребен от цифрите и др.
Прави впечатление, че големи търговски вериги с обекти в цялата страна, които предлагат нехранителни продукти – дрехи, обувки, стоки за дома и т.н., са част от тези, които не спазват правилата за двойно обозначаване на цените.
Засега само предупреждават търговците
КЗП предприе действия за отправяне на предупреждения към търговците относно незабавно отстраняване на несъответствията, като след изтичане на предвидения преходен период - 8 октомври 2025 година, ще се налагат и предвидените в закона санкции. В случай на неизпълнение на определените в ЗВЕРБ изисквания, законът предвижда възможност за налагане на имуществени санкции и принудителни административни мерки от контролните органи, в т.ч. и от КЗП, след 08 октомври 2025 г.
КЗП полага максимални усилия за информиране на търговците относно техните задължения в периода на въвеждане на еврото, като непрекъснато предоставя препоръки и становища по постъпили запитвания, участва в срещи с разяснителен характер и публикува полезна информация на интернет сайта на институцията.
КЗП напомня на всички търговци, че законът регламентира техните задължения, а именно:
- да обозначават цените на предлаганите от тях стоки и услуги едновременно в левове и евро;
- превалутирането да се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс – 1.95583;
- цената в евро се закръглява до втория знак след десетичната запетая съгласно общото математическо правило;
- обявените цени трябва да бъдат в близост една до друга, с еднакъв по размер, вид и цвят шрифт;
- двете цени трябва да са придружени с изписване на съответната валута;
- изписват се ясно, четливо, недвусмислено и лесноразбираемо, и по начин, който не въвежда потребителите в заблуждение;
Призоваваме търговците да бъдат отговорни и коректни към потребителите!
Засилените проверки от страна на КЗП ще продължат с повишено внимание и по повод предстоящите празнични дни.
На официалния интернет сайт на КЗП с адрес: www.kzp.bg е създадена специална секция с информация за процеса по въвеждане на еврото, която също така насочва и към официалната страница на правителството за еврото (https://evroto.bg/) относно често задавани въпроси, ръководства и калкулатори за конвертиране на валути и др. Информацията регулярно се допълва с изготвените материали, включително с практическа насоченост – публикувани са различни примерни визуализации за етикетиране на продукти (търговски обекти и онлайн магазини), съдържащи двойно обозначаване на цените в лева и евро, съобразено с изискването на ЗВЕРБ и др.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Интензивен трафик към Гърция, ограничиха движението по “Струма”
Лятото настъпва утре с жега и слънце
Каква е правилната формула за хранене и тренировки?
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Стартират масирани проверки за цените по Черноморието
Спартак (Вн) смени Спартак (Пл) с Ботев (Пд) в контролите
Хванаха за ден 38 шофьори с алкохол или наркотици
Кола блъсна трима работнии на АПИ, единия е в тежко състояние
Арестуваха дрогиран шофьор без книжка, превозващ 27 мигранти
"София комерс - Заложни къщи" ще започне да изплаща дивидента от 27 юли на два транша
Цените на горивата в България вървят надолу
Петродоларите никъде няма да ходят
Разривът между Мелони и Тръмп навлиза в нова фаза