Първи масирани проверки за нелоялни търговски практики, свързани с бъдещото въвеждане на еврото у нас. Те са започнали още на 3 юни - ден преди излизането на конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ.
Проверките обхващат над 150 търговски обекта в 30 града в цялата страна. Сред проверените са хранителни магазини, салони за красота, кафенета и др.
Следи се за нерегламентирано увеличение на цените и картели между различните търговци. През следващата седмица проверките продължават, тогава ще станат ясни и първите резултати.
НАП, Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите подписаха споразумение за съвместни действия, за да се ограничи спекулата.
Трите агенции работят по софтуерно приложение, което ще позволи на потребителите да проверят дали цената на стоката е правилно изчислена след въвеждане на еврото. От КЗП вече са провели обучения на хранителните магазини, за да знаят как да действат от 1 януари 2026 г.
"Обхватът на проверяваните стоки ще бъде разширяван. В момента той е в 14 основни хранителни групи. Основната цел е да няма необосновано вдигане на цените на храните", заяви шефът на НАП Румен Спецов.
Председателят на КЗП Мария Филипова съобщи, че в големите търговски вериги цената в евро се изписва в червено и това води до заблуждение на голяма част от населението, тъй като до момента практиката е в червено да се изписват намаленията.
Председателят на КЗК Росен Карадимов предупреди, че нарушителите ще срещнат цялата мощ на държавата.
Микробус скъса мантинелата и се обърна на магистрала „Тракия“
МО: Не се водят преговори с Полша за закупуване на самолети МиГ-29
История и философия влизат в НВО по български език след 10. клас
Боен самолет се разби по време на тренировъчен полет в Московска област
Психология за родители: Първата година – основи на доверието и сигурността
490 000 българи с диабет срещат трудности в лечението
Нови възможности за обучение по клинична психология в УМБАЛ „Лозенец“
Болест на Хаф – рабдомиолиза след консумация на риба и ракообразни
Звездна система изхвърля гигантски спирали в космоса
Китай планира да отклони астероид с хиперзвуков удар
На 23 юли 1995 г. е открита кометата Хейл-Боп – най-ярката за XX век
Откриха гигантски източник на въглерод: Това е най-голямото пресъхващо езеро в света
Областният управител на Варна благодари на пожарникарите за реакцията при проливния дъжд
Коцев: Готвим промяна на ПУП-а за „Чайка“, така че зелените площи да бъдат запазени
Над 2300 лекари практикуват във Варненско, джипитата са над 280
Обособиха местостоянки за туристически автобуси до Римските терми
3 години и 8 месеца затвор за мъж, разпространявал фентанил във Варна
Лагард: Ангажиментът на България да наблюдава публичните финанси е изключително важен
Dow се срива с 600 пункта, след като сортът Брент премина нивото от 100 долара*
Седмичните молби за помощи при безработица в САЩ бележат рязък спад
Установени са проблеми по проекта за завод за барут между Rheinmetall и ВМЗ
преди 1 година