Пред сградата на Европейската комисия в София днес полицейското присъствие беше засилено. Това се случва заради протестa от края на февруари месец срещу въвеждането на еврото в България и запазването на българския лев.
Тогава сградата беше замеряна с червена боя, бяха счупени прозорци, както и входната врата.
За сметка на това днешният протест премина мирно, като временно беше блокирано движението по Орлов мост. Основните искания на демонстрантите бяха да получат възможността да се проведе национален референдум за запазване на българския лев.
Страх от високите цени
Основните страхове на хората са дали приемането на еврото няма да увеличи цените на стоките и услугите.
"Инфлацията е много голяма. Както ни лъжат за инфлацията, така ни лъжат и за всичко останало. Всичко ще поскъпне, въпреки че казват, че няма, но то сега поскъпна, след това ще поскъпне още повече", коментира протестиращ.
"Моментът, в който България влезе в Еврозоната, българското знаме отива в кофата. Слагаме европейското знаме и България приключва като държава", каза друг недоволен.
"Не искат да ни питат за лева, откъде накъде? Кои са те? Властта е наша. Ние решаваме", изтъкна друг жител на протеста.
Настояване да се проведе референдум за еврото
Организаторите за пореден път настояха за провеждане на референдум по темата.
"Народната воля в момента казва категорично "не искаме българският лев да бъде унищожен, искаме да запазим българската валута и свободата на България". Точно заради това искаме да бъде проведен такъв референдум. Фактът, че той не се провежда, е показателен за огромния страх, който в момента цари. Напрежението ще ескалира. Ще има нови избори. "Възраждане" ще стане първа сила и ще изкараме нашата държава, ако е вкарана насилствено, от Еврозоната", заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
По-късно протестиращите тръгнаха на шествие от сградата на Народното събрание до "Орлов мост" и го блокираха за кратко. Демонстрации имаше в още няколко български града, сред тях и Варна.
"Искаме да бъдем питани. Искаме да запазим лева. Ще се борим до край и ще използваме всяка една възможност, за да защитим нашата валута, защото това е последният наш елемент на суверенитета и ще го пазим по всякакъв начин", посочи недоволен протестиращ.
Протестиращите се заканиха: ако не бъдат чути, протестите ще продължат.
След хулиганските прояви пред Дома на Европа от февруари щетите за ремонта са стрували над 180 хил. лв.
Вижте повече в репортажа на Екатерина Кацарска.
С рекордно мнозинство: Парламентът на Румъния свали правителството
Доц. Димитров: В района на "Западен парк" в София открихме доста голямо свлачище
Без кюстендилски череши и тази пролет: Студът е нанесъл огромни поражения
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Безплатни прегледи за хипертония организира УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
Вода в ухото след къпане – кога е проблем?
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди
ДБ при Йотова: С учудване видяхме днес, че от ПБ говориха при вас за нов таван на държавния дълг
Възобновяват делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев и още четирима
Апелативният съд във Варна остави в ареста обвиняем за разпространение на наркотици
Доматът влиза на 0,95 цента, в магазина - 4,50€
Три пъти повече пари са необходими за ремонти на осветлението във Варна
КФН проверява за необоснован ръст на цените на „Гражданска отговорност“ за мотоциклети
Близо една трета от домакинствата в България имат неизползван автомобил
Центровете за данни отлитат в Космоса - Част 2
ЕЦБ: Проучванията сочат към забавяне на растежа
преди 10 месеца