На всеки час и половина у нас умира човек от инсулт

Навременното лечение спасява, но едва 4% го получават

22.05.2025 | 01:00 Редактор:
80% от причините за инсулт зависят от нас самите.
80% от причините за инсулт зависят от нас самите.

На всеки час и половина българин умира от инсулт още в болницата, а седем от 10 души с инсулт умират в рамките на година след инцидента. Това  каза за БТА доц. Росен Калпачки, ръководител на Клиниката по нервни болести в столичната болница "Св. Анна". Доц. Калпачки участва в дискусия, посветена на достъпността на пациентите след инсулт до роботизирана рехабилитация.  

В България смъртността от инсулт е четири пъти повече, в сравнение с данните за другите европейски държави, и девет пъти повече от средната смъртност след инсулт за света, посочи още той. За една година в България случаите на инсулт са 45-50 хиляди.

Рискови фактори

Близо 80% от рисковите фактори за инсулт са изменяеми – човек може да влияе над тях, като 50% се падат на високото кръвно налягане, а 30% от риска за инсулт се дължат на мръсния въздух, който също е наш "принос", каза още той. По думите му обществото ни не е добре информирано, ниска е здравната култура, хората вярват повече на реклами за чудодейни билки, отколкото на съвет от лекар, а рекламите по билбордовете са за хазарт, вместо да призоват хората да измерват кръвното си налягане.

Висока смъртност от инсулт

Високата смъртност от инсулт е поради настъпили усложнения, в резултат на залежаването на болния, което влошава достъпа му до медицинска грижа, както и заради съпътстващи заболявания – диабет, бъбречно заболяване, високо кръвно налягане, сърдечни аритмии.

През 2024 г. едва 4% от получилите инсулт в България са получили навременно лечение.

Напълно излекувани

Лечението на инсулт по клинична пътека може да бъде не повече от 10-20 дни, но долекуването и възстановяването на болния е на гърба на близките. Грижата за пациента след инсулта не е адекватна и е оставена почти напълно в ръцете на семейството. Рехабилитационните центрове са изключително малко.

Съвременното и навременното лечение позволява поне две трети от получилите инсулт да си тръгнат „на крака“ и ги връща отново в живота. Освен бързо прилагане на съвременно лечение, голямо значение за пълното възстановяване на пациента имат възрастта му, наличие или липса на съпътстващо заболяване, ангажираната общност около пациента, борбеността и мотивацията на самия него. Личните качества на преживелия инсулт понякога са и предварително сломени – хора, които са по-склонни да изпадат в депресия и да се демотивират, определено са застрашени. Депресията след инсулт е цяла тема в медицината. Голяма част от хората изпадат в депресивни състояния, защото животът им се е сгромолясал.   

Хора, които са имали добра профилактика и които са били лекувани правилно в острата фаза на инсулта, имат най-големи шансове, информира БТА.

Инсулт и пол

Един от митовете за влиянието на пола като риск за инсулт е, че мъжете получават по-често инсулт, но отдавна се знае, че не е така. Появата на инсулт сред мъжете е в пъти по-голяма в сравнение с тази при жените, но това е валидно само до настъпването на менопаузата у жената. След настъпване на менопаузата и  хормонален дисбаланс, само за последващата декада жените боледуват от инсулт много по-често от мъжете. Това се случва заради намаляването на нивото на естрогена в женския организъм, който дотогава е имал протективна функция.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR