Институтът за изследване на населението и човека към БАН отчита коефициент от 15,6% смъртност през изминалата година. Макар и спад с 0,1% спрямо 2023г., индексът е с 5 на 100 над средния за Европа.
Основна причина за високата детска смъртност е достъпът до детско здравеопазване. Надежда Рангелова е част от фондация, която е направила ремонт на 11 детски отделения у нас, за да подобрят средата. Идеята е това да се превърне в национална програма.

"Не може едно дете да се лекува в малко ръждясало легло с мръсен матрак на него. По нашата експертна оценка и на базата на нашия опит, това би струвало на държавата 15 млн. лв. Знаем как се отпускат 15 млн. лв. в последните няколко дни, за няколко часа. Така че се обръщаме към сегашното управление", каза председател на фондация "За доброто" Надежда Рангелова.
Макар и да живее в София Весела Цветанова се сблъсква с друг проблем, докато синът ѝ се лекува в болница.
"Беше много зле - лежа в болница и много зле се отнасяха там - детето с пневмония, с температура, казаха ми баща му да донесе лекарства, иначе вземат клиничната пътека. Не ми се е налагало да доплащам, но отношението някой път е нулево", сподели горчивия си опит майката.
В страната се стига до затваряне на отделения заради липсата на лекари и медицински специалисти. Картината не е добра и по отношение на профилактиката и лечението на възрастните пациенти.
И по този показател смъртността у нас остава висока.
"От една страна стои качеството на живот, от друга страна обаче не можем да пренебрегнем това, че застарява населението. В България всяка година числото на смъртните случаи, които биха могли да бъдат предотвратени, се движи между 30 и 35 хиляди случая. Съществуват достатъчно изследвания, които показват, че първо хората, които са по-бедни имат по-вредно поведение. Това е социално предопределено", подчерта доц. д-р Стоянка Черкезова – Институт за изследване на населението и човека към БАН.
Доплащане за здравеопазване
Макар по-бедни, пациентите у нас доплащат за здраве 33% от лечението си. За Росица Балабанова, която живее в Испания повече от 17 години, това е недопустимо.
"Говорих с една жена, в Испания си е правила операция на коляното, става са ѝ сменили. Тук струва 7-8 хиляди лева, там ѝ го правят безплатно. Аз например си бях счупила ръката. Ходих при специалист и рентгенолог, и на физиотерапия, никъде нищо не съм плащала", каза Росица.
Статистиката показва, че разходите за здраве на пациента плавно намаляват, като числото за 2017-2018 г. е било с 10% повече (43%) в сравнение с 2023-2024 г. (33%).
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.
Снимки: Фондация "За доброто"
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Идеи за коледни подаръци под 50 лева
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Waymo планира софтуерна сервизна реакция заради инциденти с училищни автобуси
Volkswagen планира инвестиции за 160 млрд. евро до 2030 г.
Scope Ratings потвърди кредитния рейтинг на България А- със стабилна перспектива
AB InBev придобива американската BeatBox за 490 млн. долара