Красимир Вълчев: Религията в училище няма да е задължителна

"Образователната система не е тази, която прави децата по-лоши", каза министърът на образованието и науката

28.04.2025 | 17:50 Редактор:
Образователните системи са най-контролираната и най-безопасната среда, каза Вълчев.
Образователните системи са най-контролираната и най-безопасната среда, каза Вълчев.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев е категоричен, че няма да има задължително изучаване на религия в училище. Това обяви той във връзка с новия предмет, който се предвижда да бъде въведен в българските училища "Добродетели и религия" и очакваните протести.

Според него възпитателната функция трябва да бъде заложена и да се усилва във всеки един час, но с предлагането на този допълнителен час "ние поставяме фокус върху възпитанието". 

По думите му цел на всяка образователна система е да възпита в национално самосъзнание, в добродетели, в граждански ценности. 

"В този час, който ние ще предложим, или в тази алтернативна програма "Добродетели и етика", ще има етично възпитание, ще има включително и възпитание в граждански ценности, ще има и формиране на исторически компетентности", каза той и поясни, че до 8 май концепцията за алтернативната програма ще бъде представена.

"Това, което ние ще предложим, в никакъв случай не променя светския характер на образователната система", увери Вълчев и добави, че образователните системи във всички европейски страни, в които се учи религия, са светски, но светско образование не означава бездуховно образование.

 

Засилване на възпитанието

Министърът на образованието отбеляза, че шансът децата да живеят в по-добро и хармонично общество е да се усили възпитателната функция и то специално възпитанието в добродетели. 

"Българските учители, българската образователна система добре се справят с възпитанието в национално самосъзнание, във формирането на национална идентичност", смята той, но я определи като "срамежлива" във възпитателната си функция. 

Религията като помощ

Просветният министър е убеден, че религията може да помогне във формирането на добродетели. 

"Няма да има задължително изучаване на религия", увери Вълчев, като допълни, че и в момента има познания за религиите, заложени в различни учебни програми. 

"Образователната система не е тази, която прави децата по-лоши. Образователните системи са най-контролираната и най-безопасната среда за формиране на ценности чрез религия“, заяви още просветният министър.

На въпроса подготвени ли са учителите да преподават религия в училищата, Вълчев отговори, че часовете ще се провеждат от учители и поясни, че в начален етап часовете, с малки изключения, се провеждат от началните учители, които са подготвени да преподават по всички предмети, т.е. те трябва да получат допълнителна квалификация за преподаване било по религия, било по добродетели и етика. 

"Много учители в момента по философия, по история, по гражданско образование имат такава допълнителна квалификация", каза още той.

По думите му една от основаните заплахи за икономическото ни развитие в бъдеще са ниските резултати по математика и природни науки и малкият брой зрелостници, които се явяват на тези матури.

Предвижда се отпускане на стипендии за студентите, които са приети в технически специалности с матура или кандидат-студентски изпит по математика, физика или химия. Отделно се планират и допълнителни стипендии за студенти в дефицитни специалности, за които има недостиг на квалифицирани кадри като ядрена енергетика и хидростроителство. 

Снимка: БГНЕС