Изучаването на религия и добродетели в училищата ще бъде заложено още за следващата учебна година. Той ще бъде преподаван още от първи клас, но по него децата няма да бъдат оценявани. Това стана ясно на дискусия на Министерството на образованието, на която присъстваха родители, учители и представители на българската църква.
Ирина Манушева е майка на три деца и е на мнение, че възпитанието им не се осъществява само в училище.
"Възпитанието се случва навсякъде, важно е да разговаряме с децата си. В никакъв случай не можем да омаловажаваме възпитателната роля на училището, но се боя, че я изпълнява невежо и неуважително към учениците като отделни личности", каза тя.
Имат ли яснота родителите
Като създател на гражданската петиция срещу изучаването на религията, Ирина смята, че има много неизяснени въпроси какво точно ще представлява дисциплината.
"Преди повече от месец зададохме много конкретни въпроси на МОН - какво се очаква да се преподава, кой се очаква да го преподава, по какъв начин ще бъде формулирана неконфесионалната програмата, за да се гарантира, че няма да има религиозен оттенък, как ще се осигури кадрово и организационно свободата на избор на семействата, която е залегнала в Европейската конвенция за правата на човека", допълни Ирина.
А министърът на образованието Красимир Вълчев гарантира, че в учебния план няма да има религиозно учение и предметът няма да бъде задължителен.
"Ние ще предложим различна от сегашната неконфесионална програма, тя ще съчетава елементи на познания на религията с философско, етично възпитание, това няма да бъде задължителен час по вероучение, а час по възпитание", заяви Вълчев.
Религията ще се изучава веднъж седмично
Очаква се предметът "Религия и добродетели" да се изучава веднъж седмично, а родителите и учениците ще имат възможност да го заменят с Философия, Етика или История на религиите. Ще бъде въведен в програмата от първи клас, а учениците няма да получават оценки по него.
Българският патриарх Даниил приветства идеята, като припомни, че Светият синод я очаква повече от 30 години.
"Децата не знаят същността, навлиза се в един такъв битовизъм за това какви ястия се приготвят, кога може да се чисти и да се пере, ние откъсваме децата от една хилядолетна традиция. Много са причините, поради които трябва да се преподава този предмет в задължителната програма", добави патриархът.
Вижте повече в репортажа на Зара Поп Димитрова.