България подава искане за второ плащане по ПВУ

"Чакаме да получим средствата в рамките на тази година", заяви вицепремиерът Томислав Дончев

17.04.2025 | 15:24 Редактор:

Съществуват всички предпоставки България, след три месеца усилия, да подаде отново искане за второ плащане и да получи средствата по ПВУ в рамките на тази година. Досега не е текъл инвестиционен процес и няма обществени поръчки, затова от ПВУ отпаднаха 6 ключови инвестиции на стойност 1,2 млрд. лв. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев на брифинг.

По думите му договорката с ЕК е от ПВУ да отпадне всичко, което няма шанс да бъде реализирано до август следващата година.

"По 11 проекта имаме редуциране на финансирането, тези проекти остават, но финансирането е намалено, защото анализът на експертите е, че няма време инвестицията да се изпълни до август. Тук няма нищо драматично. Става дума за програмата за младежки центрове, за ускоряване на иновации и научни изследвания, програма за публична подкрепа за развитие на публични паркове. В същото време ние увеличаваме бюджета на някои инвестиции, които вървят добре и създаваме нови на обща стойност 485 млн. лв., например - жп подвижен състав, линия номер 3 на метрото ще има увеличение също, нови 8 метро влака, модернизация на психиатричната помощ, създаване на система за спешна помощ по въздуха", уточни Дончев.

Увеличените средства по тези проекти са 485 млн. лв.

"Тече процес по намаляване на бюджета на инвестиции, които нямат шанс да се реализират в срок и насочване към инвестиции, които имат шансове да се реализират в тези екстремни кратки срокове. От два месеца текат преговори с ЕК по някои промени в ПВУ, добави Дончев. 

"От тези преговори имаме позицията, че трябва да отпадне ангажиментът за либерализация на пазара на дребно. Изпълнили сме изискването за пътната карта за климатична неутралност. Трябва да отпадне задължението за забрана на производството на ток от въглища от 2038 и запазване само на ангажимента за общо годишно ограничение на въглеродните емисии", информира вицепремиерът.

Снимка: БГНЕС


1
0 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 1 месец
Освен средствата, които да потекат към правилните джобове, Томиславе, друго не ви интересува.Знаем, че ги чакате. Сигнализирай за неуместен коментар