Правителството одобри и изпрати днес на Европейската комисия искането за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и проекта на съдържание на главата REPowerEU. Изменението е на основание чл. 21(1) от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост, предоставящ възможност за промени поради настъпили обективни обстоятелства.
Предоговарянето на НПВУ бе изведено като ясен приоритет на редовното правителство и е резултат на интензивните и конструктивни преговори със службите на ЕК, проведени през последните два месеца. Основната цел на подаденото искане е създаването на необходимите предпоставки за успешното изпълнение на плана през оставащия сравнително кратък период до края на 2026 г.
Промените целят и адаптиране на Плана към променената икономическа и политическа среда, включително последствията от войната в Украйна, енергийната криза, инфлацията и драстичното увеличение на разходите в строителството.
Страната ни подава и дългоoчакваното предложение по механизма REPowerEU
Той ще ни предостави достъп до допълнително финансиране в размер на близо 480 млн. евро. Предложението включва три нови реформи и три нови инвестиции, насочени към повишаване на прозрачността в присъединяването на нови мощности от ВЕИ, подобряване на балансиращия пазар, създаване на рамка за управление на енергийната бедност и мерки в социалния сектор – инсталиране на фотоволтаици в сгради за социални услуги и др.
Емили Ратайковски позира гола на лятната си ваканция
Доживотен затвор грози мъж, убил майка и 6-месечното им дете
Белият амур спаси Гребния канал в Пловдив от водораслите
Скинари опитали да нахлуят при еврейски тийнейджъри от Италия в столичен хотел
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Предлагат електронна здравна карта да замени хартиените книжки от 2028 г.
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
В „гробището“ на Млечния път се крият 170 млн. черни дупки?
Тайните на некропола Коеби: Скрити мегалитни могили под земята
За първи път: ултрамаратонец пробяга "Ком-Емине"
744 млн. лв. сме доплатили за лекарства през 2025 г.
Учени със сензационно разкритие за евентуален извънземен живот
Какво време ни очаква в сряда?
52-годишен варненец, спипан с дрога, се споразумя на пробация
Случаи на автономен пробив на защити от водещи AI алгоритми изпреварват нормативната рамка
Германският регулатор е одобрил офертата на UniCredit за Commerzbank
25 американски щата оспорват в съда последните мита на Тръмп
Commerzbank разширява офис площите си в Advance Business Center в София