Столичните общински болници миналата седмица изразиха опасенията си, свързани с Бюджет 2025 на НЗОК. Това написа общинският съветник от "БСП за България" в СОС Ваня Григорова във Facebook.
"В Бюджет 2025 на НЗОК не се виждат категорично заложени средства за изплащане на надлимитните дейности, въпреки че миналата година Конституционният съд отмени лимитите. Само една от АГ болниците е извършила здравни грижи за 2024 г., които не са ѝ издължени, в размер на 814 000 лв. В проекта на бюджет е предвидена възможност НЗОК да намали едностранно цените на клиничните пътеки в средата на годината, ако регистрира преразход от над 3% за първите пет месеца на годината", допълва тя.
Ваня Григорова възмутена от някои общински съветници
"Именно затова от Комисията по здравеопазване и социална политика към СОС инициирахме среща днес сутринта, на която поканихме членовете на Комисия по здравеопазване към НС, министъра на здравеопазването Силви Кирилов и управителя на НЗОК. Отзова се само г-н Иван Ибришимов от БСП, който е член на здравната комисия към НС, въпреки че днес е последният ден, в който могат да се правят предложения за корекции на бюджета. Благодарности към него, че уважи поканата ни и отговори на тревогите на директорите на столичните общински болници. От страна на столичната комисия по здравеопазване само групата на МК "БСП за България" беше в пълен състав - аз, Иван Кирилов и Диана Тонова. ГЕРБ бяха представени от д-р Койчев, "Възраждане" - от Емил Димитров (единствен представител на партията в комисията). За ПП-ДБ-СС очевидно проблемите на здравеопазването не съществуват, макар че именно общинският бюджет ще се наложи да поеме тежестта, ако не бъдат изплатени извършените дейности и ако се приеме намаление на цените на клиничните пътеки", възмущава се Григорова.
"Както беше обяснено, ако опасенията на болниците се реализират, ще се наложи включително да се въведе списък на чакащи пациенти. Как точно бременните жени ще чакат, за да родят? Как точно недоносените деца ще чакат до следващия месец, за да бъдат спасени? И защо именно най-слабата брънка от здравната система - общинските лечебни заведения, трябва да поемат удара от това, че НЗОК се източва от частни болници? Г-н Иван Ибришимов предаде, че има нагласа в зала при второто гласуване на бюджета средствата за изплащане на надлимитните дейности да бъдат заделени на отделен ред, за да е сигурно, че НЗОК ще ги изплати. Имало и намерение спорният текст за намаление на цените на клиничните пътеки също да бъде отменен", подчертава общинският съветник.
"Министерството и Здравната каса ще се наложи да уважават повече диалога с Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет, ако не искат пациентите от списъка на чакащите да чакат пред министерството и пред касата. Лекари и медицински сестри, които няма да могат да работят и чиито възнаграждения ще бъдат поставени под въпрос, също биха могли да се присъединят", завършва Ваня Григорова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
6 актуални идеи за летен маникюр, подходящи за зодия Лъв
Откриха останките на самолета, чиято катастрофа преди 74 г. промени авиацията
Президентът ще свика КСНС, ако има непосредствена заплаха за България
Убийство заради дрога? Инфлуенсърка и приятелят ѝ са намерени мъртви
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Учени: Това е минималният размер на планетите, способни да поддържат живот
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
„Джеймс Уеб“ откри изненадващо зряла галактика в ранната Вселена
Все по-малко млади мечтаят да бъдат шефове
Американското военно командване в Европа излезе с изявление за България
Какво ще е времето утре?
Черно море пусна билетите за дербито в продажба
Шведски турист изпотроши с пожарогасител панорамна врата на хотел край Варна
Европейските акции достигнаха двуседмичен връх заради скока на цените на петрола
Какъв е ефектът от депозитните чаши и станциите за безплатна вода на фестивалите
Прокурори претърсват централата на Deutsche Bank във Франкфурт заради Postbank
Необходима ли е нова рамка за Ормузкия пролив и Червено море?