Върховният административен съд отхвърли като неоснователна жалбата на Сдружение "Асоциация на индустриалния капитал в България" (АИКБ) против Постановление № 359 на Министерския съвет на Република България от 23.10.2024 г. за определяне размера на минималната работна заплата за страната.
Върховните магистрати оставят без уважение и искането на асоциацията за отправяне на преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз, както и оставят без разглеждане жалбата на АИКБ в частта й, в която се иска тълкуване на постановлението.
От изложеното в мотивите за приемане на постановлението е видно, че чрез него се цели регламентиране на цената на нискоквалифицираната работна престация, като се отчита широкопрофилното въздействие на този подоходен показател както по отношение на социалното развитие, така и по отношение на конкурентноспособността на българските предприятия.
По направеното искане върховните магистрати приемат, че съгласно чл. 628 от ГПК българският съд прави запитване до Съда на ЕС, когато тълкуването на разпоредба от Правото на ЕС (ПЕС) или тълкуването и валидността на акт на органите на ЕС е от значение за правилното решаване на делото.
В жалбата си АИКБ поддържа алтернативно искане в случай на отхвърляне на жалбата съдът да се произнесе по въпроса дали посочената в чл.1 от ПМС 359/24г. минимална работна заплата следва да се разглежда като брутна.
Върховните магистрати от тричленния състав приемат жалбата в тази ѝ част за процесуално недопустима и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото да се прекрати в тази му част. Това е така, тъй като съгласно чл. 51, ал.1 от Закона за нормативните актове задължително тълкуване на нормативен акт дава органът, който е издал акта и съдът не притежава такива правомощия.
Решението по административно дело 10697 от 2024 г. подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Светът се променя с драматична скорост
Китай разработи брониран автобус за бойни действия на голяма надморска височина
Трагичното нарко парти в Благоевград
Брад Пит няма да се жени за Инес де Рамон
Щитовидна жлеза – малкият орган, който управлява ритъма на цялото тяло
Катя Ивкова и Общественият съвет обсъдиха работата по Националната детска болница
Некрозооспермия – кога неподвижните сперматозоиди губят жизнеспособност?
Над 5,5% от българите се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза
SpaceX избра криптомилиардер за командир на първата си пилотирана мисия до Марс
Европа под обсадата на гореща вълна: Рекордни температури и първи жертви
Китайски учени създадоха туптящо сърце в епруветка: Може да замени пейсмейкърите
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
47,3 г. е средната възраст у нас, в топ 3 сме в ЕС, в Ирландия - 39,6 г.
Путин е измислил нов начин за привличане на хора в армията
Симеон Дянков: За да имаш добро изпълнение на фискалната политика, трябва да имаш играчи
Психолог: Възрастовата граница при употреба на наркотици пада
Ръст на резервациите в Гърция въпреки високите цени
Micron оглави ръста в рамките на S&P 500 и Nasdaq
Кадър на деня за 26 май
ЕС преминава от принципи към червени линии при Многогодишната финансова рамка
Даниела Грозева: Очакванията на купувачи и на продавачи на жилищни имоти се сближават