Финансовото министерство ще се откаже от идеята за въвеждане на данък подземни богатства. Това обяви служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова в Народното събрание.
По думите ѝ енергийният министър ще увеличи концесионните такси, за да компенсира поне частично очакваните от това приходи. Ще бъде въведена и еднократна такса, която да платят добивните компании.
Част от приходите ще дойдат от влизането в Шенген
Петкова каза пред депутатите защо Министерството на финансите (МФ) се е отказало от данък върху свръхпечалбите на банките в проектобюджета за 2025 г. В отговор на въпрос от "БСП-Обединена левица" в рамките на блицконтрола тя посочи, че са провели среща с Асоциацията на банките и са направили анализ какви данъци ще бъдат платени от тях за 2025 г. Имало е и среща с ръководството на Българската народна банка (БНБ).
"Ако има резерв в приходите на бюджета за 2024 г. над тези от 3% дефицит от брутния вътрешен продукт (БВП), той ще бъде заделен, за да подпомогне бюджета за 2025 г.", заяви още Петкова.
"Министерският съвет ще предостави проекта на бюджет на Народното събрание до края на деня, промяната на еднократната такса, която заменя данъка върху подземните богатства. Това, което е включено в законопроекта, е министърът на енергетиката да предложи промяна в наредбата, с която да бъдат актуализирани концесионните възнаграждения. В пакета от мерки нямаше заложени мерки, които да предвиждат увеличаване на основните данъци -ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физическите лица, както и осигуровките", коментира служебният министър на финансите.
През 2025 г. е заложен брутен вътрешен продукт (БВП) от 2,8%, или това са 215 млрд. лв. Инфлацията през 2025 г. е заложена да се забави до 2,4%. Безработицата също спада до 4%.
Очаква се депутатите да приемат Бюджет 2025 преди празниците.
Снимка: БГНЕС