Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова заедно с председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев провери строителството на магистрала "Хемус". Работи се в отсечката между 132 км и 139 км, където се извършва оформяне на скатове и се изгражда колектор и дренаж. Изпълняват се бетонови работи по отводняването на пътни връзки на п. в. "Плевен", съобщиха от пресцентъра на министерството.
Към днешна дата участък 1 - "Боаза" - п.в. "Дерманци" е изграден на около 68%. Той е с дължина 15,26 км и включва отсечката от Боаза до пресичането с пътя Луковит - Угърчин, включително и п. в. "Дерманци".
Министър Коритарова посети и Дряново, където проведе среща с кмета на общината Трифон Панчев. Пред него тя заяви, че няма проблем с финансирането за общинските проекти, включени в инвестиционната програма по Приложение №3 на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството разполага с 400 млн. лв. за разплащане на заявките за авансови и междинни плащанията от общините и при необходимост ще поиска допълнителни средства от Министерството на финансите.
По-късно министърът провери и изпълнението на проекти в Дряново, които се финансират чрез Инвестиционната програма. До момента общината е сключила споразумение с МРРБ за изпълнението на 11 обекта с прогнозна стойност близо 15 млн. лв. По тях авансово вече са изплатени над 1,5 млн. лв. за строително-монтажни работи, строителен и авторски надзор.
"За мен е удоволствие, когато се срещна с кмет, който е подал приоритетно важни за общината си проекти - водоснабдяване, пътища, благоустрояване на села и квартали. В зависимост от успешното им изпълнение ще можем да оценим дали правителствената програма е добра. Смятам, че малките общини приветстват програмата, защото ако не беше тя, никога нямаше да могат да реализират толкова проекти заради ограничения си финансов ресурс", посочи министър Коритарова. И допълни, че в края на годината ще има ясен разчет и обективна информация за усвояемостта на средствата и изпълнението на програмата, за да може да се планират по-добре действията в следващите години.
За всички проекти, финансирани по споразуменията с МРРБ, вече има избрани строители и се работи. Сред тях са реконструкцията на общинските пътища до селата Донино и Бучуковци и още 9 общински отсечки, подобряване на водоснабдяването в селата Чуково и Гостилица, както и проектиране на пречиствателна станция за отпадъчни води град Дряново и довеждащ колектор към нея. Със средства от МРРБ ще се укрепят бреговете на река Дряновска при жп гарата и стадиона. Тече и обновяване на площадни пространства в гр. Дряново и с. Ганчовец.
Кметът Трифон Панчев подчерта, че програмата за общински проекти трябва да продължи. Според него най-важно е местните власти да имат проектна готовност и добри екипи, които да работят активно, за да не се губи ценно време. "Има резултат, когато се работи, а той е най-важен за местните жители", подчерта той.
По време на посещението в Дряново министър Коритарова се срещна и с кмета на Трявна Денчо Минев с когото обсъдиха водоснабдяването в региона. Тя изрази задоволство от активната работа по множество ВиК обекти, които ще осигурят по-добро качество на услугите за населението.
Снимка: МРРБ
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?
Генерациите в сблъсък: защо днешните различия са толкова остри
БСП включи задна скорост, остава в управлението
Земетресение разлюля Румъния тази сутрин
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Авария остави район на Варна без вода днес в събота
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Оли Рен: Има рискове за забавяне на инфлацията в еврозоната
ЕС и Г7 обмислят забрана на морските услуги за износа на руски петрол вместо ценови таван
Fitch намали перспективата пред кредитния рейтинг на Унгария на отрицателна
SpaceX се насочва към оценка за 800 млрд. долара преди потенциално IPO през 2026 г.