Нови случаи на заболели деца с коклюш в Пловдив, съобщи директорът на дирекция "Надзор на заразните болести" към РЗИ - Пловдив д-р Милена Панайотова.
Това означава, че общите случаи стават 8. Едно от заболелите деца е момиче на година и десет месеца, а другите са две момчета на 8 и 11 години. Трите деца имат поставени нужните ваксини и състоянието им не предполага болнично лечение. Те се лекуват в домашни условия и приемат антибиотици. За момента единственото хоспитализирано дете е момиченце на година и четири месеца. То е прието за лечение в УМБАЛ "Пловдив" с пневмония.
"Детето не е било в тежко състояние, имало е усложнения при самото хоспитализирано. Етиологичната диагноза е ясна и е започнато лечение за коклюш", заяви д-р Милена Панайотова.
По думите на д-р Панайотова детето и семейството му наскоро са се върнали от Германия и по тази причина то има пропуснати ваксини от имунизационен календар
Симптоматиката е свързана със суха, дразнеща кашлица, която продължава повече от 2 седмици, припомня"Фокус".
"При хората с имунитет не протича така драматично, както при не имунизирани, затова може би някои хора го карат с лека кашлица, но въпреки това те могат да разпространяват заболяването", допълни тя.
Снимка: Pixabay
Йотова изглежда фаворит за президентските избори, битката ще е за балотажа
Пожар изпепели близо 100 декара край Харманли
Защо жените са изложени на по-висок риск от проблеми с щитовидната жлеза?
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Шефът на Формула 2 посочи Никола Цолов за фаворит за титлата
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство
„Сирма Груп“ е изкупило 64 452 собствени акции като част от програмата си за обратно изкупуване
България губи китайски инвестиции заради административни пречки