Задават се съкращения: 933 лв. минимална заплата ще се окаже непосилна за работодатели

Увеличават се осигуровките, които трябва да се внесат в хазната

05.01.2024 | 13:50 Редактор: Елеонора Танева

Хасково е сред 6-те града в страната, в които ръстът на минималната работна заплата ще се усети най-силно. Това твърдят експерти от Института за пазарна икономика. 

24-годишната Петя Костадинова и съпругът ѝ се занимават с търговия на автомобили. Тя е самоосигуряващо се лице и увеличението на минималната работна заплата, която вече е 933 лв., няма да повлияе на доходите ѝ. Смята обаче, че ръстът на възнаграждението е в плюс за останалите работещи.

"Смятам, че за повечето хора работят на заплата категорично това е в плюс, но е странно, че респективно с минималната заплата се увеличават и осигуровките, които се удържат. Както аз си ги внасям, така и на обикновените хора им се удържа това от работодател", коментира Петя.

Хасково е сред 6-те области в цялата страна, където минималната работна заплата е над 70% от средната.  Ето защо се очаква тук най-силно да се усети ефекта от ръста на възнаграждението. Макар и минимален ръст, хората очакват да се подобри благосъстоянието им.

В ресторант в Хасково 12 служители вече получават минималната заплата. Управителят Богдан Кирилов изчислява, че ръстът ще повлияе с около 15-20% на средствата за данъци и осигуровки. 

"За нашия ресторант ще направим всичко възможно да запазим служителите и осигуровките да бъдат на 8 часа, но аз имам познати, които в същия сектор и в други браншове, за които това ще бъде непосилно", заяви Богдан Кирилов.

Нарастването на минималната работна заплата изправя частния сектор пред серия сериозни проблеми. По-малките предприемачи дори се опасяват от фалити. 

"За частния сектор това ще доведе до тежка възможност да се справи с новата ситуация, тъй като осигуровките ще станат прекалено много на база на това, което беше в предишни години", добави Кирилов.

А икономистите добавят и още негативни ефекти от повишаването на минималната надница. Тя ще създаде пречки пред тези, чийто труд не може да бъде оценен на новото минимално равнище – хора с ниско образование и умения. Те ще са в риск да загубят работата си, да излязат в сивата икономика. 

Вижте повече в репортажа.


3
40 rate up comment rate down comment 2
Mmmmmm
преди 4 месеца
Карат луксозни коли правят си луксозни къщи и ходят на изкурзия в други държави а реват че нямат пари за заплати какво да каже обикновения човек Сигнализирай за неуместен коментар
2
29 rate up comment rate down comment 1
Роб в частна фирмичк
преди 4 месеца
Да ги ожалиш работодателите, крадът от ддс, не спазват трудовото законодателство, използват работещите като роби, абе за ожалване са.. Сигнализирай за неуместен коментар
1
22 rate up comment rate down comment 4
Анонимен
преди 4 месеца
Да не е ок за работодателите който трупат пари на гърба на работниците.Няма как да живееш нормално в БГ - то с тези пари. 80 процента от роботодателите дават и пари под-масата не пилетеглупости Сигнализирай за неуместен коментар