Израелски оперативни служители извършват широко разпространено наблюдение над американски сили и съюзници, разположени в нова американска база в южната част на страната, съобщават източници, запознати със споровете относно открито и тайно записване на срещи и разговори.
Мащабът на събирането на разузнавателна информация в Гражданско-военния координационен център (CMCC) подтикнал командира на базата, американския генерал-лейтенант Патрик Франк, да повика свой израелски колега и да му заяви, че "тук записването трябва да спре".
Опасения от страна на персонал и посетители
Персонал и посетители от други държави също са изразили опасения, че Израел записва вътре в CMCC. Някои са били предупредени да избягват споделяне на чувствителна информация поради риск тя да бъде събрана и използвана.
Американската армия отказва коментар относно предполагаемото израелско наблюдение. Израелската армия също отказва коментар по настояването на Франк да се прекрати записването, като отбелязва, че разговорите в CMCC не са класифицирани.
"ИДФ документира и обобщава срещите, в които присъства, чрез протоколи, както всяка професионална организация от този тип прави по прозрачен и договорен начин", заявиха от израелската армия.
"Твърдението, че ИДФ събира разузнавателна информация за партньорите си на срещи, в които е активен участник, е абсурдно", гласи още позицията.
CMCC е създаден през октомври, за да наблюдава прекратяването на огъня, да координира хуманитарната помощ и да изготвя план за бъдещето на Газа в рамките на 20-те точки от плана на Доналд Тръмп за спиране на войната. Огромни копия от този документ са изложени из цялата сграда.
Службите, разположени там, имат задача да подкрепят увеличаването на доставките на жизненоважни стоки за Газа, които са част от споразумението, предаде The Guardian (Гардиън).
Ограниченията на Израел и ролята на САЩ
Израел редовно е ограничавал или спирал доставките на храна, лекарства и други хуманитарни стоки за Газа. Пълната блокада това лято доведе части от територията до глад.
При започване на работата на CMCC американски и израелски медии съобщиха, че Израел отстъпва контрола върху това какво влиза в Газа на американската армия.
Два месеца след началото на примирието Вашингтон има значително влияние, но Израел запазва контрола върху периметъра на Газа и върху това какво влиза в територията, според американски служител.
"Ние не поехме изцяло помощта. Това е интеграция. Работим ръка за ръка. Те (израелците) остават ръката, а CMCC е ръкавицата върху тази ръка", обясни служителят.
Снимка: Reuters
Шкварек за Евровизия: Бургас е най-чистият град у нас, а София е гето
Сигнал за боен снаряд край морето, оказа се кух предмет
Божанов: Властта принизява убийството в Пловдив до битов инцидент
Европейското първенство по волейбол за жени 2026 идва в ефира на MAX Sport и MAX One
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри три активни черни дупки в млада галактика
Вода на Луната: Откриха кални реки на нашия спътник
Археолози откриха „извънземен“ метал в пръстени на 3800 години
Мъск изненада с това твърдение за Starship: Колко обем ще може да изнесе в Космоса
Божанов: Трябва да видим системните проблеми за ексцесиите, а не да сочим някого с пръст
За три месеца във Варненска област са издадени разрешителни за строеж на 202 жилищни сгради
Това ще са изпълнителите в големия концерт за Деня на Варна тази година
Марев: Вярвам, че Черно море ще направи добър мач в Бистрица
Цените: Един продукт се изкупува за 50 цента, а стига до рафта за 2.50 евро
Украйна тайно преговаря за ракети за Patriot и доставки може да има от неочаквани места
Банкер: С по-високи лихви по депозитите малките банки привличат вниманието на потребителите
Ще загърбят ли европейците банковите депозити, за да прегърнат търговията с акции?
Най-дълбоката подводна мина в света може да даде преимущество на САЩ и Япония срещу Китай