Денков: Няма за какво да се извинявам, някои получават "лъвски пай" (ОБНОВЕНА)

"Те си построиха вили и си купиха скъпи коли с помощите", заяви премиерът за кратък брифинг

17.09.2023 • 18:50 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Премиерът акад. Николай Денков с изявление за протеста на зърнопроизводителите. Той заяви, че правителството вече е започнало работа по промяна на методиката, по която се разпределят субсидиите. Целта е да имаме по-балансирано разпределение, което дава повече възможности на малките и средните производители, особено тези, които произвеждат зеленчуци, плодове, месо, мляко и мед, поясни той.

"Вместо да се отзоват на поканите, те поставиха ултиматуми и отправиха заплахи, които всъщност пречат проблемите да бъдат решени. Въпреки това ние оставаме с протегната ръка към сектора и сме готови за разговор, веднага щом браншовите организации са готови за конструктивен диалог", подчерта мин.-председателят.

"Правителството никога не е отказвало разговори с аграрния сектор. Още на 25 юли премиерът, министърът на финансите и заместник-министър на земеделието и храните се срещнаха с представители на 35 организации в животновъдния сектор.

Освен това представители на протестиращите сега браншови организации са участвали в пет консултативни съвета в земеделското министерство от началото на август до средата на септември т.г. Те са част също от работните групи по Стратегическия план за земеделие и са в постоянен контакт с Министерството на земеделието и храните и министър Кирил Вътев.

В България не се допускат и няма да се допускат продукти, вредни за здравето. Има и ще има стриктни проверки на вноса за всички показатели по европейските стандарти, включително по всички рискови показатели, свързани с войната в Украйна, стана ясно още на брифинга в Министерския съвет. От 1 октомври м.г. до влизането на забраната за внос в сила на 3 май т.г. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е анализирала 575 пратки зърно - внос от Украйна в България. В нито една не е установено наличие на вредни вещества. Единствено в една пратка от 40 тона има установени складови вредители. Цялото количество е върнато в Украйна.

С падането на забраната, считано от утре, 18 септември 2023 г., БАБХ ще извършва допълнителен контрол на храните с произход Украйна, внесени на територията на Република България. 

"Кабинетът вече работи върху промяна в методиката за субсидиране на земеделското производство. Целта е да бъдат подпомагани повече малките и средните производители на традиционни български култури, които изчезнаха от пазара – зеленчуци и плодове, месо, мляко и мед. На тези хора съм готов да се извиня, ако са се почувствали засегнати, въпреки че думите ми не бяха насочени към тях", каза премиерът в отговор на журналистически въпрос.

"Не виждам за какво да се извинявам на другите, които въпреки милиардните годишни субсидии и помощи, с които си построиха вили и си купиха яхти и скъпи автомобили, забравиха помощта от Европейския съюз и от държавата, отказаха диалог с правителството и поставиха ултиматуми", посочи акад. Денков. Той призова в следващите дни всеки земеделски производител да реши към коя от тези две групи принадлежи.

Снимка: БГНЕС


  • Последни
  • Четени
5
2 rate up comment rate down comment 0
Георги
преди 2 години
2 милярда годишна субсидия за ЗП,за язовирите които ни заливат нищо!ЗАПОЧВА АНТИПРОТЕСТ ДО КОЛЕДА НЕ КУПУВАЙТЕ БЪЛГАРСКО ОЛИО! Сигнализирай за неуместен коментар
4
0 rate up comment rate down comment 1
анонимен
преди 2 години
Премиера и назначилите го, ясно показват какво мислят за българите. Просто правителство на репресиите, пълно със злоба. Вчера бяха шофьорите с фалшив тест, днес са зърнопроизводителите, утре някой друг. Всичко в името да се даде всичко, което имаме на назначилите ги и да ни се вземе всичко. Сигнализирай за неуместен коментар
3
1 rate up comment rate down comment 1
дайте да дадем
преди 2 години
Взимането на решения силово, непрозрачно, без диалог и против интересите на страната, още повече ще увеличи броя на тези, които са против Еврото и против военното ни сътрудничество с някои страни! Сигнализирай за неуместен коментар
2
1 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 2 години
Зърно производителната мафия в България. Няма едно министерство в България където мафията да не се е настанила. Това се отнася и за земеделието. Сигнализирай за неуместен коментар
1
1 rate up comment rate down comment 1
Циник
преди 2 години
Този колкото повече приказва, по-зле става. Естествено, че БАБХ няма да установи нередности. БАБХ работи за посолството, не за гражданите. Сигнализирай за неуместен коментар
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички