Трите години майчинство да бъдат признавани за осигурителен стаж, независимо при какви условия човек излиза в пенсия, предлагат депутати от ДПС с промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), предложени между първо и второ четене на законопроекта.
В момента майките имат право на две години платен отпуск за отглеждане на детето си. А след това двамата съпрузи имат право на по шест месеца неплатен отпуск за отглеждане на детето. Ако бащата прехвърли този отпуск на майката, реално тя има още една цяла година право на неплатен отпуск. Тези три години майчинство се признават за стаж, ако човек излезе в пенсия при наличие на пълен осигурителен стаж. В момента за излизане в пенсия за жените изискват възраст от 62 г. и стаж от 36 г. и 4 месеца, а от мъжете - възраст от 64 г. и 6 месеца и стаж от 39 г. и 4 месеца.
Но Кодексът за социално осигуряване дава възможност в пенсия да излязат и хора с непълен осигурителен стаж. В този случай и от мъжете и от жените се изисква да са на възраст поне 67 години и да имат поне 15 години действителен трудов стаж. Но в този случай от НОИ не признават за действителен стаж трите години майчинство. Затова от ДПС предлагат в КСО да бъде записано, че годините на платен и неплатен отпуск за бременност и раждане се считат за действителен стаж.
Омбудсманът Диана Ковачева подкрепя това предложение в специално становище към законопроекта. В институцията на омбудсмана постъпват много жалби на граждани, които изразяват недоволството си от допуснати неясноти в законодателството относно зачитането на "времето на платени и неплатени отпуски за бременност и раждане".
Хората настояват пред омбудсмана нормативната уредба да бъде променена, защото НОИ в практиката си не зачита за действителен стаж годините на майчинство при пенсиониране с непълен стаж.
Същевременно, при обжалване на решенията на директорите на териториалните поделения на НОИ за отказ от признаване на трите години майчинство за стаж, съдилищата имат постоянна практика и постановяват решения, с които признават времето, през което неработещата майка е гледала детето си до 3-годишна възраст, за действителен осигурителен стаж, пише в становището на омбудсмана, пояснява "Труд".
Оказва се, че за да бъдат признати трите години за стаж, майките трябва да минат през съда.
Предвид немалкия брой засегнати хора и тъй като те са в пенсионна възраст и нямат друга възможност за придобиване на необходимите им за оцеляване доходи, освен да получат пенсия, промяната ще бъде в интерес на българските граждани, пише омбудсманът.
Почина директорът на Ботаническата градина на БАН доц. д-р Антоанета Петрова
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Цените на горивата у нас вървят надолу
Йотова със силни думи за Каблешков
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца
Империята на ислямската гвардия ще спечели най-много от отмяна на санкциите срещу Иран
Иран пак затвори Ормузкия проток
Пеканов: Трудно е да се постигне 3% дефицит, без да задушим икономиката