В Берковица продължават да се борят с последствията от поройните дъждове. Военнослужещи от Сухопътните войски и днес оказват помощ на хората. Министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова обеща еднократната финансова помощ до 1 500 лева за нуждаещите се да стигне максимално бързо.
Частично бедствено положение е обявено в три общини във Врачанско. Проливните дъждове са нанесли сериозни щети. Водната стихия е откъснала довеждащ водопровод в село Лютидол. Днес доброволци и местната управа отводняваха десетки домове в района.
Пожарникари, арендатори и доброволци укрепиха диги и отводниха десетки наводнени къщи във врачанското село Лиляче.
"Ако не бяха тези момчета, с тази помпа кога ще го ще го изтегля? Целият приземен етаж е бил във вода. Направих импровизиран мост, за да мога да вляза в стаята, да стигна до хладилника и да взема храна. От банята излизаше вода от отточния канал, плочки изпопадаха, но какво да ви кажа - чудо", каза Тинко Оризарски от село Лиляче.
Щетите в дома му са за няколко хиляди лева, но казва, че ще се справи сам, защото не вярва да получи помощ от държавата.
"Държавата не е помогнала на никой, няма да помогне и на мен. Значи тя ще помогне на някой големец, на мен - не", допълни той.
Контролирано се изпускат микроязовирите в района. Пороят е нанесъл много поражения в общините Враца, Криводол и Мездра. Откъснат е довеждащ водопровод в село Лютидол, а в Ребърково - Клисурска река е нанесла поражения на гробищния парк. В Монтанско също са наводнени няколко населени места.
"Сумер, Трифоново, Крапчене, Долно Белотинци и Николово пострадаха от придошлата река Шугла. Язовир "Огоста" се контролира денонощно и в момента има екипи там, но имайки предвид огромното количество дъжд, през тази нощ язовирът се е качил с около 50-60 см", поясни областният управител на Монтана - инж. Валери Димитров.
Социалният министър Шалапатова се запозна на място с предприетите действия в Берковица и село Лиляче. Тя заяви, че на тежко пострадалите ще бъде отпусната еднократна финансова помощ до 1 512 лв.
Вижте повече в репортажа на кореспондента ни.
Снимка: Сухопътните войски
Божков, Левски и моралът
Какво да очакват зодиите след лятното слънцестоене на 21 юни до края на 2026 г.?
Финландия засилва въоръжението на F-35 с нова поръчка на интелигентни бомби
Ходенето по срещи плаши Джейсън Съдейкис
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
преди 3 години