В светлите дни около Великден разказваме за достойните българи, които пазят надеждата в доброто. Един от тях е Владимир Симеонов, който миналата година намери 140 хил. лева в несесер и ги върна на собственика им.
В ежедневието ни често щастието се върти около парите, а успехът около материалните придобивки. Истинското богатство обаче е някъде там, в душите на онези, които приемат доброто като своя мисия.
Вижда се, но само ако човек е наблюдателен и ако има очи, вперени отвъд повърхността на модерния свят. То е като стар несесер, паднал в прахта - уж вехт и ненужен, а всъщност - съкровище.
"Отивайки в един магазин за части, които ми трябват, решавам да спра на паркинга зад нас, за да погледна строежа.. спирам на техния паркинг и в момента, в който спирам, виждам един несесер на земята. Реших, че някой от обекта може да си е загубил нещо. Очаквах лична карта, телефон, нещо такова, отварям, а вътре - евро", разказва Владимир.
Сумата в несесера е на стойност 140 хил. лева. От първия момент електроинженерът знае какво да прави.
"Мисълта беше как да намеря хората и как парите да стигнат до тях, те са си техни", допълва той.
Владимир обявява във Facebook група новината за намерените пари - не споделя стойността им, нито дава подробности относно несесера, в който са открити. Единствено посочва, че на него са гравирани четири имена. Който ги назове, ще докаже, че загубените пари са негови.
"Дори това нещо не ги спря и започнаха на случаен принцип да кажат... Опитаха се самите имена да налучкат", разказа той.
Въпреки опитите за измама от потребители, видели публикацията, доброто побеждава. Мъжът се връща на мястото, на което е открил сумата и се натъква на възрастното семейство, загубило парите. "Първите ми думи бяха: "Мога ли да ви помогна с нещо? " и една възрастна жена отговори "Не, загубихме си живота", спомня си Владимир.
Той връща спестените пари, а с тях и надеждата и вярата в доброто - не само у възрастното семейство, но и у всички, станали свидетели на случката, настъпила преди около година.
"В момента те са в Щатите. Заминаха със сина си и със снахата и с внуците, тъй като те идваха за Коледа и за Нова година, това бяха и поводите, за които се чувахме", разказва Владимир.
Днес животът му не се е променил - той е все така убеден, че призванието на човек е да помогне. И с всички свои действия дарява с това наследство и своята дъщеря.
"С баща ми бяхме правили картички, в които бяхме сложили по 20 лева и ги дарявахме на възрастни хора с проблеми… дадохме им ги за по-добър живот и ако имат внуци, да могат да се справят с нещата", споделя дъщерята на Владимир- Виктория.
Вижте повече в репортажа на Борислава Алексова.
На 8 август такситата трябва да имат стикери само в евро, от бранша искат нов срок
Защо наказанията не стигат, за да спрат рисковите шофьори?
Maserati отбеляза 100 години от емблемата Тризъбец по време на 1000 Miglia 2026
Може ли да се прави лазерна епилация през лятото?
Кои са признаците за недостиг на витамин Д?
Защо все повече мъже започват да губят косата си преди 35-годишна възраст?
Серотонинов синдром – как се разпознава и овладява опасната лекарствена реакция?
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения
Мъск възражда идеята за антиматерията: Възможно ли е с този двигател да стигнем до звездите?
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
БАБХ констатира огнище на шарка по дребните преживни животни
Националното състезание „Млад спасител“ се проведе във Варна
Безапелационен „Комодор” ликува със злато във ватерпола!
Спартак Варна привлече испанец от Берое
Кола горя на Аспаруховия мост
Новите Maserati GranTurismo, GranCabrio и Grecale
Английската централна банка облекчава правилата за стейбълкойните
Индустриалният изкуствен интелект дава шанс на Европа в AI надпреварата
М. Минчева: Данъчното облагане не е достатъчно конкурентно предимство за България