Служебният кабинет ще упражнява контрол върху цените на храните с новосъздадено Национално координационно звено начело с министъра на икономиката Христо Алексиев. Предстои правителството да се срещне с представители на търговски вериги и производители.
"Днес ще подпиша заповедта, с която официализираме и възлагам на участниците в координационното звено да изготвят механизми за наблюдение и контрол на образуването на цените на хранителните стоки на българския пазар и да предложат мерки в съответствие с националното и европейското законодателство", заяви служебният премиер Гълъб Донев в началото на правителственото заседание.
Той посочи, че поскъпването на храните е чувствителен въпрос, даже болезнен за голяма част от хората в България. Според него темата за цената на храната се е превърнала в особено "вкусна за всички".
Донев подчерта, че в резултат от усилията на правителството от последните седмици излизат на светло някои нелоялни търговски практики, свързани с образуването на цените."Заради спекулациите по темата "спекула" отново ще уточня, че Националното координационно звено предлага мерки за овладяване на цените, които следват пазарните принципи, особено прозрачността и реалната конкуренция", каза премиерът.
"Някои откровено злоупотребиха, като си приписаха заслугите за падане на цените или като използваха цената на сиренето, за да отклоняват или привличат вниманието на публиката", настоя Донев.
Служебният премиер припомни какво казва народът в подобни ситуации – "приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари".Предстои нова среща с представители на търговските вериги, като в нея ще вземат участие и производителите.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Времето днес: Облачно и ветровито
Таро прогноза за 2026 за всяка зодия
Интрахепатална жлъчна хиперплазия – какво представлява и при кои заболявания се появява?
Как стресът влияе на качеството на съня и как да го намалим преди лягане?
Функцията на сълзите и различават ли се те при тъга и щастие
На какво се дължат нарушенията в пубертета?
Неизвестна болест унищожава морските таралежи от вида Diadema africanum
Hungry Hippo: Rocket Lab тества ракета Neutron (снимки)
Китай пуска най-големия в света суперкомпютър с изкуствен интелект
Открит е енергиен източник, който може да захранва цялата планета
Въпреки митата: 93% е ръстът на китайските електромобили в ЕС
Да спасим Станислав баща, съпруг, син и приятел!
29 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Варненският окръжен съд прие последните за 2025 г. стажант-юристи
Протестиращите в подкрепа на Коцев с приз от Българския хелзинкски комитет
Dow Jones и S&P 500 затварят с рекорди като инвеститорите избягаха от технологичните акции
Отдалечава ли дигиталният свят децата от реалния живот
Здравко Пиринлиев: Инвеститорите очакват освен приходи от AI и печалби
Ще има ли промяна в структурата на данъците