75% от българите никога не са правили профилактични прегледи за онкологични заболявания. Това показват данни от проучване на "Тренд" по повод Световния ден за борба с рака, който отбелязваме днес. Изследването е направено в периода от 11 до 18 януари тази година сред 1002 души.
Резултатите показват още, че голяма част от анкетираните биха се доверили по-скоро на клиники в Турция, Израел и Германия, отколкото на български. Едва 3% смятат, че ракът е напълно лечим. Според пациентски организации са необходими промени в профилактиката на заболяването у нас, както и по-висока информираност.
"По отношение на преки мерки трябва час по-скоро да започнат програми за организирана профилактика, за да може да ограничаваме неоткритите заболявания. Следващата стъпка са палеативните грижи, защото ефективното лечение е факт, ние го имаме, но едно е да се лекува в първи стадий заболяване, друго е трети или четвърти, когато ще използват същото лечение, но резултатите няма да са такива", заяви Евгения Александрова от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.
"Много е важен саркома да бъде лекуван в мултидисциплиниран екип, тук липсва. Това е нещото, което трябва да се създаде и тук и да се лекува комплексно и адекватно", посочи Лидия Витанова от Сдружение "Заедно срещу саркома"
Най-малко 12 убити при украинска атака в руската република Татарстан
Капитан Данов за дрона: Действията на МС са хаотични и професионално несъстоятелни
Заради жегите: Чepният acфaлт отстъпва място на нoв тип нacтилĸи
Набили изверга шеф "Чичо Гошо", драл и сготвил котка?
Често срещана инфекция на кожата през лятото – импетиго
Дентално здраве от детството до зрелостта: Менопауза и орално здраве - хормоналният фактор в устната кухина
Дори лекото недоспиване може да повиши теглото
Компактен CRISPR ензим приближава терапиите, които редактират гени в тъканите
НАСА тества сгъваема антена за марсианските хеликоптери SkyFall
НАСА удължи живота на „Вояджър 2“ с уникална операция от 21 млрд. км разстояние
Откриха мистериозен пещерен охлюв в Китай, от който съществуват само три екземпляра
Пентагонът разсекрети нова порция документи за НЛО
Петролът пак поскъпна
На 82 турска актриса изумява с визията си СНИМКИ
Закопчаха 77-годишен шофьор след преследване
Задържаха мъж за брутален грабеж и побой на възрастна жена в Тервел
Борино ще бъде първата община в България с план за мирно съжителство с мечките
Разширението на АЕЦ "Пакш" с руската "Росатом" смути новата власт в Унгария
Как суровата реалност на климатичните промени се отрази на европейската икономика това лято
Азиатските пазари последваха ръстовете на Wall Street, Kosdaq скочи с близо 7%
Войната в Иран и ключови икономически данни ще бъдат във фокуса на пазарите тази седмица