С кворум от третия опит народните представители стартираха работния си ден. Ябълката на раздора и днес са споровете около връщането на хартиената бюлетина.
Час преди началото на петъчното пленарно заседание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов събра депутатите си в партийната централа. Така те не се явиха за старта на работния ден в парламента. В знак на протест срещу връщането на хартиената бюлетина в залата не влязоха и депутатите от "Демократична България" и "Продължаваме промяната".
"Очевидно на някои парламентарни групи не им се работи в петък. Желание за работа имат ДПС, "Възраждане, БСП и "Български възход", коментира зам.-председателят на НС Йордан Цонев.
Междувременно лидерът на ГЕРБ обяви, че няма да се откаже от хартиената бюлетина, но и от машинното гласуване.
След срещата в централата на партията депутатите от ГЕРБ се върнаха в Народното събрание и поканиха останалите партии на разговор за бъдещето на 48-ия парламент. От "Продължаваме промяната" и ДБ обаче отказаха категорично.
"Ние през цялото време искаме да говорим за бюджета и за решаване на важните проблеми на хора, а БСП, ГЕРБ и ДПС искаха да коментират Изборния кодекс", смята Кирил Петков.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов пък подчерта, че "ако целта е да има параванче, защото някой се е уплашил", от партията му няма да участват.
А от партиите, гласували за връщането на хартията, отговориха остро. "Единственото важно за тях са машините и флашките. Не приемаме диалог с ултиматуми", категорична бе Корнелия Нинова.
Йордан Цонев от ДПС упрекна "Продължаваме промяната", че са поставяли условия още при избора на председател на НС. От партията на Кирил Петков и Асен Василев, както и от ДБ предложиха да се създаде временна комисия за работа по текстовете от Изборния кодекс със срок на действие от 1 месец.
"Демократична България" организира протест пред Народното събрание срещу връщането на хартиената бюлетина от 18:30 ч. днес.
Вижте повече в репортажа на Виолета Манчева.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
4 зодии, които ще се издигнат над баналностите през 2026 г.
Василев: Искам да погледна в очите хората от площадите и да поискам от тях пълен мандат
Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
Кои са професиите за които работодателите дават тлъсти заплати?
Европол предвижда война между роботи и хора до 2035 г.
Поскъпнали ли са двойно зъболекарските услуги?
ВКС с решение: Eвропрокуратурата правилно е разследвала Портних
Крахът на империята Лукойл
Законодателите на ЕС обмислят облекчаване на капиталовите правила за покритите облигации
Инфлационните очаквания във Великобритания се охлаждат от двугодишния връх
Руски банкер: Путин има пари да финансира войната в Украйна с години
Камен Илиев: Огромни са рисковете от космическите отпадъци