Управляващите за пореден път неглижират туризма и залагат капани на бъдещото правителство, вменявайки на Министерството на туризма несвойствените задължения на Агенцията за бежанците. Това заявяват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).
В новия план за временна закрила, представен от вицепремиера в оставка Калина Константинова, е заложено при бъдеща бежанска вълна Министерство на туризма "да разработва и администрира хуманитарните програми и при необходимост да настанява бежанци с временна закрила във ведомствени и други почивни бази и хотели".
От БХРА алармират, че през последните 6 месеца служителите в ресорното ведомство се занимават с неприсъща за тях работа като счетоводители, координатори и контрольори на настанените във ведомствени бази на други институции и в местата за настаняване украински бежанци, вместо да решават сериозните проблеми в сектора.
В своя позиция БХРА подчертава, че хотелиерите са първите, приютили бежанците от Украйна, но държавата не е изпълнила дадените обещания и част от тях все още чакат да им бъде платено за настанените семейства с деца - в условията на драматичен ръст на цените на електроенергията за бизнеса, на горивата, липсата на кадри и ръста на заплатите в сектора.
Според БХРА при следващи подобни бежански кризи е редно МТ да изпрати до местата за настаняване точна и конкретна информация за това колко хора ще се настаняват, кога, колко и при какви условия ще се заплати за престоя им.
Въпреки декларациите на представителите на всички политически сили преди изборите, че туризмът ще е приоритет в управлението, това не се е случило, смятат браншовиците.
"Категорично сме против системното неглижиране на проблемите на бранша и очакваме следващото правителство, независимо дали е редовен кабинет, или служебен, да се заеме сериозно с решаване проблемите на сектора, вместо с други дейности, за които има ресорни институции със съответния бюджет и персонал", категорични са от БХРА.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Жена е обвинена, че е убила баща си и е извадила сърцето му
Гръцкият остров Сирос търси гледачи на котки: Работният ден е 5 часа, настаняването - безплатно
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство