С 0% ДДС хлябът поевтиня, но не навсякъде

Годишната инфлация през юни е 16,9%

15.07.2022 | 18:04 Редактор: Ирена Бакърджиева

Годишната инфлация в България продължава да расте. Това сочат данните от Националния статистически институт. За година стоките и услугите поскъпват с почти 17 на 100. За юни 2022-ра, спрямо същия месец през миналата година, инфлацията е 16.9%. За последния месец - юни, спрямо май, тя е 0,9 на 100. От началото на тази година цените са скочили с над 10%.

За година стоките и услугите поскъпват с почти 17%. Това ниво на инфлацията не е достигано от 1998 г. насам. Тогава тя e 18%, но държавата излиза от хиперинфлация. Днес ударът по джоба на хората дори е по-голям от фиксирания ръст. Златко вече рядко кара автомобила си и се предвижва с колело.

"Казват инфлация 16-17%, ама, като видиш в магазина всичко двойно, къде са тези 15%, не знам. Горивото беше 1,60 сега 3,60 – колко е увеличението? 100%", констатира Златко.

Освен горивата най-много през последната година са поскъпнали хранителните продукти. Основният двигател на нарастването на цените всъщност е транспортът, който е поскъпнал само за месец с над 4 на 100%.

"Много рядко пазарувам – през седмицата един или два пъти, но винаги се изненадвам. Цената скача за дни, не се задържа. Хлябът малко е намалял, да, но не и закуските", твърди Ангелина.

До голяма степен стабилизирането на цените при хляба се дължи на премахването на ДДС. Проучване на синдикатите показва обаче, че цените на хляба не намаляват навсякъде.

"Основният доставчик на хляб са търговските вериги – те внасят заготовки, работят с внос и при тях действително има отражение. В малките фурни би трябвало да няма влияние, но там пък е истинският хляб, казва доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН.

От есента експертите прогнозират ново поскъпване на хранителните продукти.

"До септември ще има стабилизиране на цените, покачването обаче след това няма как да не дойде, защото самото производство става по-скъпо", допълни доцентът.

В момента потреблението в страната намалява заради бавното покачване на заплатите. Експертите се надяват увеличението им да настигне инфлацията в началото на следващата година.

"Потреблението, продажбите на дребно, започва да се забавя и това не е учудващо предвид инфлацията, която подяжда и намалява реалната покупателна способност на населението. Частично това беше коригирано със Закона за бюджета, който увеличи пенсиите, така че поне една част от домакинствата ще могат да покрият разходите. Но заплатите до края на годината ще изостават от инфлацията", коментира икономистът Георги Ангелов.

А само за месец цените на жилищата, водата и електроенергията са се повишили с над 1%. 

Вижте повече в репортажа на Виолета Манчева.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК