Консенсус в коалицията по казуса с парите за пътища. Редактираното решение се връща за гласуване от депутатите преди Великден.
Депутатите в регионална комисия приеха решението на "Продължаваме промяната", БСП и "Демократична България" на пътностроителната фирми да бъдат изплатени 50% от всички дейности за ремонт и поддръжка на пътища и 100% от парите по договорите за мантинели, знаци и маркировка.
"Решението е наистина една добра новина за всички български граждани, защото ако мине в този си вид, АПИ веднага ще може да започне да подписва допълнителните споразумения и да увеличи обхвата си до първоначалния размер на договорите, което означава, че ремонтите ще започнат веднага след празниците", заяви министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов.
Останалите 50% ще се разплатят след проверка от Комисията по регионална политика в парламента, както и от междуведомствена група между Министерството на финансите (МФ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Общо 9 корекции бяха направени в решението по време на дебатите, което предизвика и напрежение.
"Най-голямата редакционна поправка е замяната на КОНПИ с регионалната комисия", обясни депутатът от ДБ Зарко Маринов.
"Учудвам се защо е отпаднала, тъй като вече имаме сигнали по тези договори и още преди две седмици сме изискали документацията по тези договори от МРРБ", коментира Константин Бачийски от "Продължаваме промяната".
"Тези редакционни поправки да се правят в движение, не беше особено коректно", отсече депутатът от ДПС Халил Летифов.
"Това ли е практиката на управляващата коалиция в последния момент да ни сюрпризира, и то по начин, че не можем да ги сравним с другите проекти на решение", пита риторично острието на "Възраждане" Елена Гунчева.
"Ако трябва да възлагаме плащанията, които тепърва ще се възлагат от министъра, АПИ – то тогава нямаме нужда от министър, извинявайте господин Караджов", каза Росица Кирова от ПГ на ГЕРБ-СДС.
В крайна сметка депутатите гласуваха решението. От ДПС се въздържаха, а ГЕРБ и "Възраждане" гласуваха против.
"Ако не дай боже започне сега нова процедура за шеф на БНБ и ние да изпаднем отново от класацията, радвам се, че нещата завършват добре, и с оптимизъм гледам на заседанието в четвъртък", каза министър Караджов след гласуването.
Въпреки приетото решение пътностроителни компании обявиха, че излизат на протест утре.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Времето днес: Облачно, на места със слаби превалявания
Знаци, че той не ви харесва
Според първите екзитполове Чиприан Чуку ще е кмет на Букурещ
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Среброто и медта засенчват златото като топ метали с наближаването на 2026 г.
Само благословията на Тръмп няма да помогне на Джей Ди Ванс да стане президент на САЩ
Как западните автомобилни компании промениха стратегията си спрямо Китай
Надзорният съвет на НЗОК одобри проекта за бюджет на касата за 2026 г.