От днес официално отпадат всички ограничителни мерки, свързани с извънредната епидемична обстановка. Здравните власти обаче препоръчват да се носят маски в болниците и в градския транспорт.
България обяви извънредно положение заради Ковид-19 на 13 март 2020 г. Затвориха училища, университети, търговски центрове. Бяха забранени дори разходките в парковете и градините. А само за броени дни маските се превърнаха от дефицитна стока в такава с огромно търсене.
"Предстоят ни времена на изпитания, които не са само икономически... Ще се загубят човешки животи, на тези които обичаме", каза тогава директорът на ВМА ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
Постепенно обаче носенето им се превърна в разделителна линия - докато едни стриктно спазваха заповедите на здравните власти, други демонстративно сваляха маските си. Две години по-късно ограниченията падат, но хората остават разделени.
Въпреки че повечето мерки вече не са в сила, в лечебните заведения и градския транспорт се препоръчва носенето на маските да остане. В една от русенските болници вече е издадена заповед за задължителното им носене маски, както за пациенти, така и от персонала.
"Няма да възстановяваме свижданията, защото още имаме пациенти с Ковид-19. Той не е приключил и ако не продължим да спазваме мерки, рискуваме здравето на персонала и на пациентите", подчерта д-р Алисе Муртезова.
Да бъдем внимателни, предупреждават и специалистите.
"Пандемията не е приключила. Това го казва и СЗО, това го показват и фактите. Броят на случаите в редица страни по света се увеличава. От хилядолетия живеем заедно с вируси, очевидно понякога има трусове, когато се появи някой нов. Ковид-19 не е последната пандемия със сигурност", категорична бе вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.
А коронавирусът остави траен отпечатък и върху психиката на голяма част от обществото.
"Вирусът беше едно милосърдно предупреждение как да се отнасяме един към друг като хора, човешки същества, отделните държави в политиката и личните отношения, като че ли за мен това е основната поука, която остава", сподели Владимир Бо.
"А макар първите стъпки към нормалността да са факт, от Световната здравна организация предупреждават, че Ковид-19 едва ли ще е последната пандемия.
Вижте повече в репортажа на Тереза Кънчева.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Подиграха се на мрачния Жерар Пике на шоуто на Шакира на финала на Мондиала
Преди да стане на 57 г.: Джей Ло се показа във ваната
Зодиите, които много страдаха, но сега ще намерят истинската любов
Украйна сваля новите руски крилати ракети "Бандерол" със 76-годишни оръдия ВИДЕО
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Тръмп нареди разсекретяване на информация за НЛО
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Учени: Това е минималният размер на планетите, способни да поддържат живот
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Американските индекси приключиха сесията в сряда с минимални понижения
Страните от ЕС отново не са се споразумели за новия пакет от санкции срещу Русия
Йонко Чуклев: Kimi K3 показва, че Китай може да наваксва бързо в AI надпреварата
Световната икономика е притисната от енергийна криза на три фронта