В България са влезли 69 735 души, една трета от останалите у нас са деца

Калина Константинова подчерта, че приоритет на правителството е сигурността на българския народ

12.03.2022 | 10:16 Редактор: Теодора Патронова

В България са влезли 69 735 човека, останали в България - 33 516. Една трета от останалите на територията на България са деца. Това съобщи вицепремиерът Калина Константинова на брифинг на Оперативната координационна група, която планира и организира действията на държавните институции за евакуацията и настаняването на пристигащите в България вследствие на войната в Украйна в Министерския съвет.

"Това, което се случва в България и в Европа се случва за първи път в историята на Европейския съюз. За първи път се активира за временна закрила във всички държави членки. А такава вълна от хора, бягащи от война, не е имало от десетилетия", подчерта тя.

Вицепремиерът заяви, че тази ситуация води необходимостта от създаването на нови решения.

"Изповядването на изцяло нов хуманен подход към настаняването на тези хора, обоснован от факта, че това са предимно майки с дечица. Създаването на чисто нова софтуерна система за регистрация на граничните пунктове за предоставяне на временна закрила. Организиране на напълно нов ред на организация на граничните пунктове. Разписване на напълно нова законодателна рамка, която следва да бъде приложена във всички сектори и всички институции. Изцяло нов подход към предоставяне на информация на засегнатите лица и на обществото чрез изграждането на централизиран информационен портал на четири езика. България е една от първите държави в Европа, която съумя само за 15 дни да изгради този напълно нов свят", изтъкна Константинова.

Тя добави, че приоритет на българското правителство е сигурността  и благосъстоянието на смелия български народ. 

Ръководителят на щаба полк. Валери Рачев обясни, че е създадена е организация на три равнища.

"Създадени са предварително приемателни пунктове, които не са на границата. На тези пунктове се решават два принципни въпроса. Незабавно още там издаване на документи на всички, които поискат закрила. От там трябва да напускат със статут, за да се ползват от правата, които този статут им дава", каза той.

"Имаме пълна информация за капацитета на държавните институции и пристигащите от Украйна. Когато се отваря хотел, той да се поддържа пълен. Системата е предвидена да работи като валяк. Можем да мобилизираме 40 хиляди легла на първо време. Това е само за хотелската база", заяви Рачев.

Той посочи, че по-голямата част от хората вече идват с идеята, къде искат да бъдат настанени. В момента най-много са в Ямбол. Настаняването става по линия на побратимените градове, на бизнес организации, които посрещат хората, с които са работили, дори прокуратурата посреща два автобуса с прокурори.

Рачев подчерта значението на работата на ниво общини и области.

"На областно и общинско равнище трябва да бъде мобилизиран целия местен капацитет, там се решават реалните проблеми, за да не се решават в лагери с тел и палатки. Мобилизацията на местно равнище е започнала", каза той.

"От утре, 13 март, стартира национална гореща линия на украински. В този сайт са качени всички инициативи на граждански организации, които помагат", заяви на свой ред Красимира Величкова, която координира организацията между държавните институции и неправителствените организации.

По информация на работната група 80% от пристигналите украински граждани са заявили, че искат да работят у нас.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК