Избираме новите 240 народни представители. На вота 2 в 1 гласуваме и за новия президент, който ще остане на "Дондуков" 2 през следващите 5 години.
Вотът за 47-ото НС е трети за 2021 г., след като трите проучвателни мандата – на "Има такъв народ", ГЕРБ-СДС и БСП, бяха върнати на президента Румен Радев.
След последните избори, които бяха на 11 юли, не беше съставено правителство. Така държавният глава насрочи за 14 ноември избори 2 в 1.
5067 са регистрираните кандидати в изборите за народни представители, които се борят за място в НС. 23 кандидат-президентски двойки ще се впуснат в надпреварата за президент и вицепрезидент.
Според Изборния кодекс гласуването в България е задължително, но не се предвиждат санкции за негласуване. Право да гласуват имат всички български граждани, навършили 18 години към изборния ден, без поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода.
За президент, вицепрезиденти и за депутати могат да гласуват българите зад граница. Избирателен район "Чужбина" обаче няма и затова могат да гласуват за партия и коалиция, но не и за кандидат от листата. Секциите за гласуване зад граница ще бъдат 751.
Последните проучвания на социологическите агенции показват, че на тези избори битката ще е за второто място. Всички изследвания отреждат победата на ГЕРБ.
Румен Радев е посочван като фаворит на българите за президент, но вероятността да спечели още на първия тур е малка. Прогнозите са, че вероятно на балотажа ще се изправи срещу Анастас Герджиков.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Удря ни мощна магнитна буря днес и утре
Какво ще решава Министерският съвет днес
Много горещо днес, чакат се рекордни жеги
Защо Перу отхвърли американските Abrams и германските танкове Leopard 2
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Капиталовите разходи на SpaceX притесняват инвеститорите
AMD подобрява резултатите, но прогнозата за третото тримесечие разочарова инвеститорите
САЩ са изстреляли много от ракетите си и могат да останат "без карти" след войната в Иран
Dow Jones и S&P 500 достигнаха нови рекордни стойности