Всички усилия на служебния кабинет са насочени в посока да не се стига до локдаун в страната. Това заяви премиерът Стефан Янев. В същото време все повече болници остават без интензивни легла за Ковид болни.
В "Александровска" болница към този момент има 670 активни легла, като 207 са за неусложнени форми, но няма нито едно свободно реанимационно легло.
"От тези 207 имаме 4 отделени легла за деца и 5 за психиатрично болни пациенти. Снощи към 19:30 часа бяха заети 82% от другите 207, освен 35 легла от реанимация, които са пълни. Това прави около 180 легла заети с Ковид болни", посочи координаторът по извънболничната помощ в "Александровска" болница д-р Чавдар Еленков.
Служебният кабинетът работи в посока да избегне пълно затваряне. Според премиера Стефан Янев данните след въвеждането на по-строгите мерки показват, че пикът на заболеваемостта върви към плато. Той посочи още, че високата заболеваемост няма да окаже влияние на провеждането на изборите на 14 ноември.
"Този пик на заболеваемостта може би е в процес на овладяване и достигане до някакво плато и в следващите дни очакваме това да се потвърди. Добрата новина е, че след приемането на последните мерки имаме много по-голям обем от хора, които се тестват на ежедневна база - 50 000 - 60 000, които дават добра представа как се развива заболеваемостта", изтъкна Янев.
Според представители на бизнеса въвеждането на "зеления сертификат" е по-добрият вариант от локдаун от днес за утре. Предприемачът Ивайло Пенчев споделя, че плаща тестовете на работниците си, като е дал време, за да се ваксинират.
"Не само служителят, а цялото човечеството, има склонността като получава нещо безплатно, да не го оценява. Като получи безплатна ваксина следващото нещо е да иска и безплатен тест. Ако получи безплатен тест, ще иска и пари, но да не работи", уточни той.
Според Пенчев държавата има два начина да подпомогне бизнеса в създалата се ситуация - да освободи за известно време затруднения бизнес от данъци и да създаде лесен достъп до кредити.
Вижте повече в репортажа на Тереза Кънчева.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Йотова: Този вот на недоверие е различен
Нинова: Преправеният бюджет е по-голяма измама от предишния
Проф. Павлов: Държавата ни започва от 632 г., Кубрат е първият български владетел
Д-р Даниел Ставрев: 35 вече не е граница за успешна инвитро процедура, а индивидуална величина
Защо ставите страдат повече при студено време?
Откриха първия единичен ген, който директно причинява психични заболявания
Еластография на панкреаса – ултразвуково изследване за ранно откриване на болести на панкреаса
На 9-10 декември се очакват силни магнитни бури
Суперкомпютри създават най-пълния модел на акреция на черни дупки
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Ексклузивен бонус код и топ милиардерите в гейм индустрията
Тръмп: Зеленски не е готов да подпише мирното ни предложение
"Продължаваме промяната": Преработеният бюджет е за кошчето
Облачно време в цялата страна днес
От полицията във Варна отговориха на обвинения към КАТ
Инвеститорите насочват поглед към решението на Фед за лихвите тази седмица
Японските власти потвърдиха по-дълбокото свиване на брутния вътрешен продукт
Тръмп предупреди за регулаторни трудности пред сделката между Netflix и Warner Bros.
Renault: ЕС трябва да внимава с прага при изискването за местно произведени авточасти