Процедурата за избор на делегирани обвинители от България в европейската прокуратура ще започне отначало. Това обяви обвинител номер едно на Европа Лаура Кьовеши след срещите си в София с главния прокурор и министъра на правосъдието.
"От 1 юни националните власти започнаха трансфер на всички текущи разследвания, които спадат в обхвата на Европрокуратата. Трябва да решим дали да ги продължим или да ги върнем към националните власти. Получаваме сигнали от граждани, НПО-та, компании от цяла Европа. Всички ще бъдат анализирани и ще проведем разследване, ако е налична достатъчно информация", обяви европейският главен прокурор на пресконференция в София.
Кьовеши посочи, че е провела открити разговори с министъра на правосъдието, с главния прокурор и с представители на ВСС. Тя очаква да бъде ускорен и завършен трансферът на всички текущи дела и случаи. До нея вече са постъпили сигнали за нарушения от България, но Кьовеши отказа да даде повече подробности.
"Не съм на посещение, аз съм си вкъщи, имаме офис в София. Моята работа е да надзиравам работата на колегите. Не всички сигнали от България са изпратени към Европейската прокуратура", каза още румънката.
"Следващата сряда ще бъде открита нова процедура по подбор на необходимите служители. Изяснихме критериите, които кандидатите трябва да изпълнят. Ще разследваме престъпления, които засягат бюджета на ЕС. Критериите са същите, определят се от Европейската прокуратура. Имаме нужда от опитни, дръзки и смели прокурори. Трябва да са напълно независими и да имат достатъчно опит", подчерта Кьовеши."Европейската прокуратура не е чуждестранна институция, тя служи в интерес на европейските граждани", отправи послание към българите Лаура Кьовеши.
И добави, че от Европейската прокуратура няма да се намесват в работата на българската прокуратура, а ще ѝ съдействат.
Специализираните съдилища са вътрешнополитическо решение, отбеляза Кьовеши. Но категорично отказа да коментира конкретни производства, за да не повлияе на разследванията.
"Получавали сме сигнали от ОЛАФ. Основната разлика е, че ОЛАФ не може да провежда наказателни разследвания. Това може да прави само Европейската прокуратура. Работата на ОЛАФ е да ни докладва повече престъпления. Втората разлика е, че Европрокуратурата може да възстанови щетите. Ще разследваме всички престъпления, извършени след 2017 година. Ще разследваме богати, властни и опасни хора", каза още главният прокурор на Европейската прокуратура.
Кьовеши подчерта, че трябва да се гарантира независимостта на прокуратурата у нас.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
МВР предупреждава за измамни схеми с родопски села и мними лечители
Защо някои хора са като магнит за комарите, а други се разминават с ухапванията им?
14-годишен от Перник е насилникът над момчето от Радомир
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Арктика с исторически температурен рекорд: близо 34°C зад Полярния кръг
SpaceX ще инвестира 16,8 млрд. долара в първоначалното изграждане на завода Terafab
Нова теория за произхода на Вселената разбуни научния свят
Земята навлезе в метеорния поток Персеиди
Какво време ни очаква в събота?
Затварят за кратко ул. „Вълноломна“ в неделя
40 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
DARA, Орлин Павлов и любими варненски изпълнители ще пеят на празника на Варна
БАБХ и ДАНС иззеха 115 кг и 527 литра опасни и забранени продукти за растителна защита
Volkswagen ще преразгледа стратегията си за САЩ
Подписан е петгодишен договор за сметосъбиране за „Слатина“, „Изгрев“ и „Подуяне“
ЕК е одобрила Naspers да разшири дела си в eMAG до над 90%
Ще успеят ли филмовите микродрами на студентите да решат проблемите в НАТФИЗ