Българската ваксина чака финансиране, за стигне до клинични изследвания

Д-р Пенка Петрова: Личните лекари трябва да получават достатъчно дози

19.05.2021 | 12:46 Редактор: Тодор Петров
Българската ваксина чака финансиране, за стигне до клинични изследвания

Преди два месеца беше представен прототип на българската ваксина срещу Ковид-19, който е дело на Института по микробиология. След създаването на първия прототип на ваксина, финансиран от мрежата за институти "Пастьор", Фонд научни изследвани предостави достатъчно средства, за да се създаде и втори прототип.  

"Използвана е много надеждна, иновативна нанотехнология, като двата прототипа са близки по принцип на действие. Тя не прилича нито на РНК ваксините, нито на векторните и ще бъде представена пред научната общност през есента. За да се стигне до клинични изпитания на българската ваксина, следващите правителства трябва да се ангажират с финансиране", каза за телевизия Bloomberg д-р Пенка Петрова, директор на Институт по микробиология "Стефан Ангелов".

"Нашите надежди са свързани със следващите правителства и ако се появи интерес от държавата и тя подпомогне този процес, можем да достигнем и до клинични изпитания", подчерта тя.

Според д-р Петрова, причините за изоставането на България с ваксинацията са чисто организационни. 

"Имаме достатъчно ваксини. Има избор, просто трябва да имаме повече включени хора, които да ваксинират. Личните лекари трябва да получават достатъчно дози, за да може опашките да са вече при тях", посочи тя.

Много хора обаче продължават да се притесняват от ваксините.

"Тези притеснения са съвсем несъстоятелни. Доказа се, че ваксините предпазват не само от тежко протичане, но и от заразяване, и то в един много голям процент", увери д-р Петрова.

Вижте повече по темата в bloombergtv.bg

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК